Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitii intracomunitare si din afara comunitatii. Cum procedam cu Declaratia 301 si impozitul pe venituri nerezidenti?

11-Dec-2015
2342

In cazul urmator, dintr-o tara non-UE, se achizitioneaza un domeniu de site".ro". Societatea este inregistrata in ROI numai pentru achizitii intracomunitare. In acelasi timp, achizitioneaza din UE servicii de publicitate si bunuri.

Vom vedea daca se vor depune doua Declaratii 301 (una pentru codul fiscal RO si una pentru CUI aferenta achizitiei NON-UE) si daca pentru serviciile de publicitate din UE, cat si pentru achizitia domeniului din statul strain se datoreaza impozit.

Vom vedea care e cota de impozitare in cazul unui raspuns afirmativ. Mentionam, de asemenea, ca furnizorul din UE a furnizat certificat de rezidenta, dar platile s-au efectuat integral in ambele situatii.


Depunerea Declaratiei 301 se va intocmi pe baza codului obisnuit de inregistrare fiscala al societatii pentru achizitia de la furnizorul din Canada si pe baza codului special de TVA pentru achizitia serviciilor din UE.

Pentru veniturile platite nerezidentilor, societatea din Romania ar trebui sa retina la sursa impozit pe venitul nerezidnetilor, conform art. 115 alin. (1) lit. k) din Codul fiscal.

Impozitul pe venit este in cota de 16% si se retine la sursa la data plati veniturilor catre nerezident, calculat in lei la cursul BNR din data efectuarii platii. Se achita la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care s-a efectuat retinerea si se declara la bugetul de stat prin Declaratia 100 tot pana la aceeasi data.

In situatia in care nerezidentii vor transmite (si este recomandata sa ii solicitati) Certificate de rezidenta fiscala emise de autoritatile fiscale din statele lor de rezidenta, valabile la data efectuarii platilor catre nerezidenti, atunci conform art.118 din Codul fiscal, societatea va aplica prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri si va retine impozitul stabilit prin conventie (cota mai favorabila).

De asemenea, societatea din Romania depune si o declaratie informativa anuala pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat, conform modelului prevazut la art. 119 din Codul fiscal.

Daca nu s-a retinut impozitul pe veniturile nerezidentilor datorat, iar societatea achita integral facturile nerezidentilor, atunci impozitul se determina prin procedeul sutei marite (Impozit = 16% x valoare redevente, servicii x 100 /84), insa aceasta cheltuiala, nu este deductibila la calculul impozitului pe profit potrivit art. 21 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal, expert contabil si auditor financiar

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitii intracomunitare si din afara comunitatii. Cum procedam cu Declaratia 301 si impozitul pe venituri nerezidenti?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Suspendarea activitatii unei firme, fara regim derogatoriu. Aspecte fiscale
    • "Exista 2 variante de suspendare: Suspendarea fara regim derogatoriu si Suspendarea cu regim derogatoriu. Va rog sa ne spuneti opinia dumneavoastra cu privire la suspendarea fara regim derogatoriu. Aceasta suspendare presupune urmatoarele conditii: - Societatea nu va mai putea emite facturi si deduce costuri dar pot fi inregistrate facturi de la furnizori, comisioane bancare sau alte costuri legate de administrarea societatii; in acest fel se pastreaza relatia contractuala cu furnizorii...» citeste mai departe aici

  • Anuntul liderului PSD privind legea dublului standard: Inclusiv fermierii romani vor fi afectati de actul normativ
    • Daca initial se specula faptul ca legea dublului standard este menita sa afecteze, in principal, marii comercianti straini, liderul PSD, Liviu Dragnea, a adus lamuriri suplimentare, precizand ca prevederile actului normativ se vor aplica tuturor produselor, inclusiv celor romanesti. Noul proiect lege anuntat zilele trecute de seful social-democratilor are rolul de a descuraja “dublul standard” nu doar intre produsele vandute in Romania si cele din Occident, ci si intre produsele...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016