Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ce regim special TVA se aplica pentru livrare antichitati?

16-Feb-2015
1771

In analiza urmatoare, facem referire la o firma care are ca obiect de activitate consignatia si care cumpara de la o persoana fizica din Romania o antichitate. Stabilim daca la vanzare se calculeaza TVA la marja bruta si daca, pentru faptul ca a achizitionat obiectul de la persoana fizica este obligat la plata TVA la emiterea autofacturii.



Pentru antichitatile achizitionate de la persoane fizice din Romania pe care le revindeti aplicati regimul special de TVA prevazut la art. 152^2 din Codul fiscal. Cu alte cuvinte, TVA colectata se aplica la marja de profit.

Marja de profit se calculeaza ca diferenta intre pretul de vanzare si pretul de cumparare a bunului respectiv, iar TVA se extrage din aceasta marja prin procedeul sutei marite.

Pentru achizitiile de la persoane fizice nu faceti autofactura. Autofactura este un document care se utilizeaza in alte situatii.

Pentru achizitiile de la persoane fizice completati un borderou de achizitii Cod 14-4-13 conform OMFP 3512/2008, obtineti o copie CI a vanzatorului si emiteti o dispozitie de plata pentru achitarea contravalorii bunului.
In situatia in care bunurile sunt de o valoare semnificativa, ar fi prudent sa incheiati chiar un contract de vanzare cumparare.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ce regim special TVA se aplica pentru livrare antichitati?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Articole similare

BORDEROU ACHIZITIE. Impozit pe profit
Mai multe articole despre borderou achizitie




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016