Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Firme care incaseaza vouchere de vacanta. Este obligatorie utilizarea sistemului E-Factura?

19-Iul-2022
3405
Firme care incaseaza vouchere de vacanta. Este obligatorie utilizarea sistemului E-Factura?

Detinem o unitate de cazare hoteliera, iar in acest an am incheiat contracte cu firme afiliate pentru acceptarea voucherelor de vacanta, in principiu cu incasarea prin POS. Avem obligatia emiterii e-facturii pentru toate prestatiile incasate cu vouchere sau doar daca clientul solicita factura?

Raspunsul consultantului fiscal Amelia Dumitras: 

Din detaliile prezentate, rezulta ca societatea pe care o reprezentati are codul CAEN 5510 specific pentru activitatea "Hoteluri si alte facilitati de cazare". Desi nu ati precizat, consider ca pentru desfasurarea acestei activitati, este autorizata de catre A.N.A.T. conform prevederilor O.U.G. nr. 58/1998 privind organizarea si desfasurarea activitatii de turism in Romania, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 755/2001.

Astfel, in situatia in care pentru incasarea contravalorii serviciului prestat catre un turist persoana fizica, societatea indeplineste conditia de acceptare a voucherelor de vacanta si accepta acest substitut de numerar, societatea este obligata sa emita factura in sistemul RO e-factura, chiar daca:

nu este agentie de turism;
turistul/clientul nu solicita factura.

Obligatia emiterii facturii in sistemul RO e-factura pe numele titularilor voucherelor de vacanta este reglementata, in mod expres, prin O.U.G. nr. 131 din 17 decembrie 2021 privind modificarea si completarea unor acte normative. Prin acest act normativ, conform pct. 2, s-au completat, cu patru alineate, de la (1 1) la (1 4), prevederile art. 6 din O.U.G. nr. 8 din 18 februarie 2009 privind acordarea voucherelor de vacanta

"(1 1) Unitatile afiliate accepta vouchere de vacanta acordate de institutiile prevazute la art. 1 alin. (2), numai daca acestea nu inregistreaza obligatii fiscale restante la bugetul general consolidat de natura celor administrate de Agentia Nationala de Administrare Fiscala, mai vechi de 90 de zile, potrivit art. 165 alin. (3) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare.

(1 2) In cazul voucherelor de vacanta emise pe orice tip de suport, unitatile afiliate sunt obligate, incepand cu data de 1 aprilie 2022, sa transmita in sistemul national privind factura electronica RO e-Factura facturile emise titularilor voucherelor.

(1 3) Facturile transmise in sistemul national privind factura electronica RO e-Factura conform alin. (1 2) trebuie sa fie intr-un format electronic structurat de tip XML, care respecta prevederile art. 4 alin. (1) si (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 120/2021 privind administrarea, functionarea si implementarea sistemului national privind factura electronica RO e-Factura si factura electronica in Romania.....

(1 4) Unitatile afiliate prevazute la alin. (1 2) sunt obligate sa transmita facturile emise catre destinatari conform prevederilor art. 319 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare."

Asa cum se poate constata, societatea pe care o reprezentati se incadreaza in categoria unitatilor afiliate deoarece presteaza servicii in structuri de primire turistice autorizate de catre A.N.A.F., aspect reglementat prin art. 1 alin. (8) din O.U.G. nr. 8/2009 actualizata

"Prestarea serviciilor achizitionate de catre unitatile afiliate prin intermediul voucherelor de vacanta se face in structuri de primire turistice, autorizate de Autoritatea Nationala pentru Turism."
Notiunea "unitati afiliate" este reglementata prin art. 4 alin. (1) din O.U.G. nr. 8/2009 privind acordarea voucherelor de vacanta

"(1) Operatorii economici cu activitate de turism din Romania, autorizati de Autoritatea Nationala pentru Turism, conform Ordonantei Guvernului nr. 58/1998 privind organizarea si desfasurarea activitatii de turism in Romania, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 755/2001, cu modificarile ulterioare, care detin structuri de primire turistice clasificate si/sau agentii de turism licentiate si care accepta vouchere de vacanta ca modalitate de plata, se denumesc, in mod conventional si in intelesul prezentei ordonante de urgenta, unitati afiliate."

In concluzie, aceasta obligatie a intervenit incepand cu data de 1 aprilie 2022.

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Urmareste-ne pe Google News
Votati articolul "Firme care incaseaza vouchere de vacanta. Este obligatorie utilizarea sistemului E-Factura?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz

Atentie contabili!

Schimbari radicale ale Codului fiscal aduse de O.G. nr. 16/2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016






Sfaturi de la experti



© 2007 - 2022 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Schimbari radicale ale Codului fiscal aduse de O.G. nr. 16/2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016