Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Livrare de produse accizabile in regim de scutire TVA. Facturarea e corecta?

02-Iul-2014
1561
In cuprinsul analizei de mai jos, luam ca exemplu o societate X care are antrepozit fiscal. In luna iunie a achizitionat un produs accizabil care a fost livrat dintr-un antrepozit fiscal din Franta in antrepozitul fiscal al societatii X din Romania. Produsul a fost insotit de DAI (documentul administrativ de insotire).

Expeditorul produsului este o persoana impozabila din Franta, detinator al antrepozitului fiscal din Franta. Factura este intocmita cu TVA de o persoana impozibla din Romania care nu are antrepozit fiscal.

Cf. art.144, alin.1, lit.a, pct.8, este scutita livrarea de bunuri care urmeaza sa fie plasate in regim de antrepozit de TVA, in cazul produselor accizabile in regim de antrepozit fiscal.

Se va stabili daca este corect intocmita factura cu TVA de catre persoana impozabila din Romania, aceasta motivand ca nu este inregistrata ca platitor de accize.

Din intrebarea fomulata inteleg ca persoana impozabila din Romania este un cumparator revanzator al produselor accizabile expediate de pe teritoriul Frantei de un detinator al antrepozitului fiscal din Franta. In acest caz, relatia contractuala este intre cumparatorul revanzator din Romania si societatea din Romania care cumpara bunurile, fara a fi intre expeditorul din Franta, detinator al antrepozitului fiscal si destinatarul din Romania, la randul sau operator intr-un antrepozit fiscal
Rambursarea si restituirea TVA
Rambursarea si restituirea TVA
Vezi detalii
Examenul CECCAR 2017 - 100 de Subiecte rezolvate
Examenul CECCAR 2017 - 100 de Subiecte rezolvate
Vezi detalii
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Vezi detalii

Asa cum ati precizat si dvs., pentru livrarea bunurilor plasate intr-un antrepozit de TVA se aplica regimul de scutire cu drept de deducere TVA reglementat prin art. 144 alin. (1) lit. a) punctul 8 din Codul fiscal.

Astfel, consider ca nu este corecta emiterea facturii cu TVA de catre cumparatorul revanzator din Romania chiar daca nu este platitor de accize. Totusi, trebuie retinut ca scutirea de TVA reglementata prin art. 144 alin. (1) lit. a) pct. 8 este provizorie, motiv pentru care se datoreaza TVA la scoaterea bunurilor din acest regim conform prevederilor art. 151^2 "Raspunderea individuala si in solidar pentru plata taxei" alin. (6) din Codul fiscal "Pentru aplicarea regimului de antrepozit de taxa pe valoarea adaugata, prevazut la art. 144 alin. (1) lit. a) pct. 8, antrepozitarul si transportatorul bunurilor din antrepozit sau persoana responsabila pentru transport sunt tinuti raspunzatori individual si in solidar pentru plata taxei, impreuna cu persoana obligata la plata acesteia, conform art. 150 alin. (1), (5) si (6) si art. 151^1." si pct. 28 alin. (1) si (2) din anexa nr. 1 pct. IV "Persoana obligata la plata taxei" sectiunea "Alte limite si conditii privind aplicarea regimului de antrepozit de TVA din O.M.F.P. nr. 2218 din 22 decembrie 2006 privind aprobarea Normelor de aplicare a scutirilor de taxa pe valoarea adaugata pentru traficul international de bunuri, prevazute la art. 144 alin. (1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile ulterioare cu ultima modificare efectuata prin O.M.F.P. nr. 1708 din 14 decembrie 2012 pentru modificarea si completarea unor ordine ale ministrului finantelor publice

"28. (1) In plus, art. 151^2 alin. (6) din Codul fiscal precizeaza ca pentru aplicarea regimului de antrepozit de TVA prevazut la art. 144 alin. (1) lit. a) pct. 8 din Codul fiscal, antrepozitarul si transportatorul bunurilor din antrepozit sau persoana responsabila pentru transport sunt tinuti raspunzatori individual si in solidar pentru plata taxei, impreuna cu persoana obligata la plata acesteia, conform art. 150 alin. (1), (5) si (6) si art. 151^1 din Codul fiscal.

(2) Aceasta raspundere se aplica operatiunilor scutite provizoriu de la plata taxei si altor operatiuni aferente bunurilor plasate in regim.".

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Livrare de produse accizabile in regim de scutire TVA. Facturarea e corecta?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Bancabilitatea IMM-urilor trebuie vazuta din perspectiva unui antreprenor, nu a unui bancher
    • Florin Jianu, reprezentant al Consiliului National pentru intreprinderile Private Mici si Mijlocii (CNIPMMR) si fost ministru pentru Mediul de Afaceri, este de parere ca bancabilitatea IMM-urilor ar trebui privita din punctul de vedere al unui antreprenor, nu al unui bancher. De asemenea, in opinia acestuia, potrivit Agerpres, in cazul in care 8 din 10 antreprenori nu apeleaza la un credit bancar, inseamna ca felul in care sunt construite instrumentele bancare nu sunt in acord cu nevoile...» citeste mai departe aici

  • Noi conditii pentru scutirea programatorilor de la plata impozitului pe venit. Analiza zilei
    • In Monitorul Oficial nr. 468 din data de 22 iunie 2017a fost publicat un nou Ordin al ministrul comunicatiilor si societatii informationale, ministrul educatiei nationale, ministrul muncii si justitiei sociale si ministrul finantelor publice cu privire la scutirea de la plata impozitului pe venit pentru activitatea de creatie de programe pentru calculator. Potrivit Codului fiscal persoanele fizice sunt scutite de la plata impozitului pe venit pentru veniturile realizate din venituri din salarii...» citeste mai departe aici

  • Reglementari privind facturarea. Reguli de facturare, continut obligatoriu si termene de emitere
    • Reguli de facturare Ca regula generala, pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii pentru care locul livrarii, respectiv prestarii se considera a fi in Romania facturarea se efectueaza in conformitate cu prevederile art. 319 din Codul fiscal.Pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii pentru care locul livrarii, respectiv prestarii nu se considera a fi in Romania facturarea face obiectul normelor aplicabile in statele membre in care are loc livrarea de bunuri/prestarea de...» citeste mai departe aici

  • Anunt important privind incheierea de conventii de colaborare cu institutii de credit
    • In vederea derularii Programul Start–up Nation aprobat ca shema de minimis prin Ordinul Ministrului pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat cu nr 692/06.06.2017, Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat intentioneaza sa incheie conventii de colaborare cu institutii de credit. Institutiile de credit interesate de incheierea acestor conventii sunt invitate sa transmita pana la data de 03.07.2017, ora 16.00, oferta de parteneriat privind colaborarea in vederea...» citeste mai departe aici

  • Achizitie bunuri in folosul personal de catre administrator. Care e regimul fiscal?
    • In analiza urmatoare, avem situatia in care administratorul unei firme platitoare de 3% impozit achizitioneaza de pe un site o serie de articole vestimentare. Vom vedea cum se pot trata din punct de vedere fiscal si contabil corect aceste facturi, cu mentiunea ca momentan sunt inregistrate pe cheltuieli nedeductibile, iar TVA-ul inclus in cheltuiala nu e dedus. Din punct de vedere fiscal achizitiile in folosul personal al administratorului reprezinta venituri de natura impozabila pentru acesta...» citeste mai departe aici

  • Contracte de inchiriere incheiate cu persoane fizice si achizitie autoturime. Ce declaram in D 394?
    • Prin randurile urmatoare, stabilim daca se declara in cartusul D "Achizitii" aferent declaratiei D394 contractele de inchiriere incheiate cu persoane fizice unde societatea are calitatea de chirias si contractele de instrainare - dobindire a unui mijloc de transport incheiate cu persoana fizica. Potrivit instructiunilor de completare ale formularului 394, persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art. 316 depun aceasta declaratie pentru orice operatiune taxabila in...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Taxele si Impozitele s-au modificat in 2017!

Cititi toate schimbarile din Noul Cod Fiscal
care se aplica anul acesta!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!


© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.