Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

PFA face o achizitie de la persoana fizica. Se face retinere la sursa?

03-Mai-2012
8277

Un PFA achizitioneaza de la o persoana fizica un calculator si o imprimanta. Vom stabili daca bunurile din patrimoniul personal sunt cu retinere la sursa in conditiile in care sunt vandute in mod ocazional.


Raspuns:

Nu se va retine la sursa impozit pe venit in situatia in care bunurile care se vand fac parte din patrimoniul personal al persoanei fizice, conform art. 42 lit g, care prevede:

"Art. 42 In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:

Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii


g) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile si mobile din patrimoniul personal, altele decat castigurile din transferul titlurilor de valoare, precum si altele decat cele definite la cap. VIII1. Sunt considerate bunuri mobile la momentul instrainarii si bunurile valorificate prin centrele de colectare, in vederea dezmembrarii, care fac obiectul Programelor nationale finantate din bugetul de stat sau din alte fonduri publice”

Conform Normelor metodologice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile din anexa nr. 1 la OMEF 3512/2008 privind documentele financiar-contabile, documentele justificative provenite din tranzactii/operatiuni de cumparare a unor bunuri de la persoane fizice, pe baza de borderouri de achizitii, pot fi inregistrate in contabilitate numai in cazul in care se face dovada intrarii in gestiune a bunurilor respective (lit. A pct. 4 din Normele metodologice).

Din Normele specifice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile din anexa nr. 2 la OMEF 3512/2008 reiese ca la achizitia bunurilor materiale procurate de la persoane fizice se intocmeste Borderoul de achizitie (cod 14-4-13), la care se adauga Nota de receptie pentru a face dovada intrarii in gestiune a bunurilor.

De asemenea, este indicat ca Nota de receptie sa fie insotita si de un inscris (contract, conventie) din care sa reiasa datele de identificare ale persoanei fizice, obiectul achizitiei, pretul etc., precum si de documentul prin care se face dovada platii (ordin de plata, dispozitia de plata/incasare catre casierie).

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "PFA face o achizitie de la persoana fizica. Se face retinere la sursa?":
Rating:

Nota: 3.93 din 7 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

04-Mai-2012

aceste bunuri pot fi si REVANDUTE ulterior ca MARFA ?





MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.