Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Prime acordate salariatilor cu ocazia sarbatorilor. Ce inregistrari contabile facem si care e tratamentul fiscal?

21-Dec-2015
7042

In atentia firmelor, redam mai jos procedura de acordare de prime salariatilor, cu ocazia sarbatorilor. Vom vedea astfel care este limita maxima de care poate beneficia un angajat cu ocazia sarbatorilor fara ca aceasta suma sa fie supusa impozitarii pe venit in cazul in care angajatorul ofera cadouri in bani/natura pentru angajati si copiii acestora.

De asemenea, vom stabili daca suma maxima admisa este cea specificata in lege pentru fiecare angajat si copil in parte sau cadoul oferit copilului este considerat ca facand parte din cadoul oferit angajatului.

In plus, vom vedea cum se inregistreaza aceste operatiuni in contabilitate, daca trebuie sa se regaseasca pe statul de salarii, precum si care va fi deductibilitatea la impozitul pe profit.

 

Pentru salariatii cu copii, in baza Codului fiscal art. 55 alin. 4 lit .a si a CCM/ regulament intern /acord incheiat cu salariatii, se poate acorda o suma de 150 lei- reprezentand venit neimpozabil atat la calculul impozitului pe venit cat si din punct de vedere al contributiilor sociale pentru salariat.

In aceste conditii, contravaloarea a 150 lei/salariat/copil nu se va include in venitul brut nefiind considerat venit impozabil, si nu se vor inscrie in statul de salarii.

In contabilitate se vor inregistra astfel:

6458 = 5311 /5121

Sumele acordate astfel fac parte din fondul social si deductibilitatea acestora va fi limitata la 2% din fondul de salarii anual.

Pentru restul salariatilor - care nu au copii, sumele acordate drept prime, vor reprezenta venit impozabil si se vor include in venitul brut, calculandu-se toate contributiile sociale angajat si angajator.

 Aceste sume se vor inregistra la fel ca si salariul:
641 = 421
421 = %
4312
4314
4372
444
5121 /5311

Si

6451 = 4311
6452 = 4371
6453 = 4313
6451 = 4311risc si acciente
6453 = 4313Cci

 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma - Consultant fiscal, expert contabil si auditor

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Prime acordate salariatilor cu ocazia sarbatorilor. Ce inregistrari contabile facem si care e tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 4 din 5 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016