Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Studiu de caz privind o factura de mentenanta. Ce implicatii fiscale apar?

07-Oct-2014
4845
In ce priveste cazul unei societati care primeste o factura de mentenanta (program X pentru trei ani) pentru o achizitie intracomunitara cu cod valid de TVA, vom raspunde urmatoarelor intrebari:

1. E corect sa fie inregistrata factura folosind contul 628 si sa se aplice taxare inversa?

2. Se va plati impozit pe venitul nerezidentilor? In cazul unui raspuns afirmativ, vom mentiona si ce alte declaratii se depun.

3. Factura trebuie declarata in D390?

4. Ce declaratii trebuie completate pentru a declara impozitul pe venitul nerezidentilor?


1) Facturile de servicii de mentenanta primite de la furnizorul intracomunitar reprezinta pentru societatea dvs achzitii de servicii intracomunitare, potrivit art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, iar serviciile respective sunt supuse regimului de taxare inversa din punct de vedera al TVA, prin formula contabila 4426 = 4427.

Aceasta inregistrare contabila trebuie reflectata si in evidenta fiscala a beneficiarului din Romania, constand in:

- jurnalul pentru vanzari corespunzator rulajului creditor al contului 4427;
- jurnalul pentru cumparari corespunzator rulajului debitor al contului 4426.
Facturile trebuie raportate fiscal prin:
- decontul de TVA cod 300 la urmatoarele randuri:

• la randul 7 denumit "Achizitii de bunuri, altele decat cele de la rd. 5 si 6, si achizitii de servicii pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (taxare inversa), " cu reportarea sumei la:


- randul 7.1 denumit "Achizitii de servicii intracomunitare pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA (taxare inversa)" ; Suma TVA se preia din rulajul creditor al contului 4427;

• randul 20 cu preluarea sumei la:

- randul 20.1;
Suma TVA se preia din rulajul debitor al contului 4426.
- prin declaratia 390. Raportarea se efectueaza cu simbolul S.
 
2) Serviciile de mentenanta intra in sfera impozitului pe veniturile nerezidentilor conform art. 115 alin. (1) lit. k) din Codul fiscal.


Daca societatea din UE nu va prezinta un Certificat de rezidenta fiscala, valabil la momentul efectuarii platilor catre nerezidenti, atunci aveti obligatia retinerii la sursa, la momentul platii venitului, un impozit de 16%, conform art. 116 alin. (2) lit d) din Codul fiscal.

Retinerea se face la data platii facturii, la cursul BNR valabil in ziua platii si se achita la bugetul de stat pana in data de 25 a lunii urmatoare, iar suma se declara in declaratia 100.

In conditiile in care societatea din UE va transmite un Certificat de rezidenta fiscala valabil la momentul efectuarii platilor catre nerezident, atunci conform art.118 din Codul fiscal, se vor aplica prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si tara UE respectiva, referitoare la impozit.

Pentru platile efectuate nerezidentilor societatea va trebui sa depuneti pana in ultima zi a lunii februarie a anului urmator celui in care s-a efectuat plata, Declaratia informativa privind impozitul retinut si platit pentru veniturile cu regim de retinere la sursa/venituri scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti, conform art. 119 din Codul fiscal.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Studiu de caz privind o factura de mentenanta. Ce implicatii fiscale apar?":
Rating:

Nota: 3.5 din 2 voturi
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Declaratia privind beneficiarul real ar putea fi eliminata din nou
    • Ministrul Economiei, Antreprenoriatului si Turismului, Claudiu Nasui, anunta ca a avut recent o intalnire cu ambasadorul Austriei in Romania in care s-a discutat despre posibila eliminare a declaratiei privind beneficiarul real-o sarcina birocratica inutila si exagerata. „Ieri am avut o intalnire cu doamna Isabel Rauscher, ambasadorul Austriei in Romania. Ne-am intalnit pentru a discuta bunele practici ale Austriei in ce priveste mediul de afaceri, mai ales in relatia dintre...» citeste mai departe aici

  • Reminder! 20 aprilie- termen limita pentru depunerea a doua declaratii fiscale
    • Conform calendarului obligatiilor fiscale ANAF, maine este termenul limita pentru depunerea a doua declaratii fiscale. Declaratii fiscale: 1. Depunerea Declaratiei 399 VAT Return (Declaratie speciala de TVA) Mini One Stop Shop CATEGORIILE DE CONTRIBUABILI Persoane impozabile nestabilite in Uniunea Europeana care au optat pentru Regimul special pentru serviciile electronice, de telecomunicatii, de radiodifuziune sau de televiziune, conform art. 314, alin. (7) din Codul fiscal; Persoane impozabile...» citeste mai departe aici

  • Contribuabilii pot beneficia de stergerea accesoriilor fiscale restante pana la data de 31 ianuarie 2022
    • Ministrul Finantelor, Alexandru Nazare, a anuntat recent, pe pagina oficiala de Facebook, ca a fost prelungita cu 10 luni, pana la 31 ianuarie 2022, perioada in care contribuabilii pot beneficia de stergerea accesoriilor fiscale restante la data de 31 martie 2020. „Am prelungit cu 10 luni, pana la data de 31 ianuarie 2022, perioada in care contribuabilii pot beneficia de stergerea accesoriilor fiscale restante la data de 31 martie 2020 (cum ar fi dobanzile si penalitatile), cu conditia...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016