Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cadouri de Craciun oferite de firme pentru angajati. Sumele respective sunt cheltuieli sociale sau de protocol?

24-Dec-2021
6307
Cadouri de Craciun oferite de firme pentru angajati. Sumele respective sunt cheltuieli sociale sau de protocol?

De Craciun vom oferi angatilor un cos cadou de 75 lei si un card Sodexo de 300 lei. Puteti sa ma avizati ce tratament sa aplicam?

Este ok sa punem 75 ron pe 623 si 300 pe cheltuieli sociale din care vom impozita doar 150 ron? Tva-ul aferent cosurilor cadou se poate deduce 100%? Noi avem rambursari lunare de tva de asemenea pentru copiii angajatilor vom oferi in limita a 150 lei - 40 ron cos cadou si 100 ron card Sodexo.

Se poate inregistra cosul cadou ca cheltuiala sociala sau trebuie asimilata cheltuielii protocol?

Raspunsul expert contabil Vera Constantin:


Pentru salariati acordati:
Cos cadou 75 lei
Card Sodexo 300 lei



Pentru copiii salariatilor acordati:
Cos cadou 40 lei
Card Sodexo 300 lei

Fiecare salariat si copil minor pot beneficia de un cadou in suma de 150 lei cu ocazia Craciunului acordat in bani, bunuri sau tichet cadou (in conditii avantajoase fiscal pentru societate).
Spre exemplu, unui angajat cu un copil minor i se poate acorda un cadou de 150 lei pentru el si un cadou de 150 lei pentru copil sub forma de tichet cadou, bani sau bunuri.

In cazul in care doi salariati, soti si sotie lucreaza la acelasi angajator si au un copil minor se poate acorda fara taxe cadouri in suma de 600 de lei neimpozabili (150 salariat 150 salariata 300 de lei copil). Astfel, pentru copil va primi atat mama cat si tatal un cadou in valoare de 150 lei.
Cadourile acordate cu aceste ocazii in limita sumei de 150 lei au acelasi tratament fiscal indiferent daca sunt acordate in bunuri, bani sau tichete cadou. Daca se acorda suma de 150 lei/persoana nu este nici o diferenta din punct de vedere fiscal fata de acordarea de tichete cadou in valoare de 150 lei/ persoana sub forma de tichete cadou.


Conform art. 76 alin. (4) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere/adoptie, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazutin contractul de munca sau in regulamentul intern.

In cazul cadourilor in bani si/sau in natura, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depaseste 150 lei:

(i) cadouri oferite angajatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;
(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;
(iii) cadouri oferite angajatilor in beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.

Aceeasi prevedere legala se gaseste si in ceea ce priveste contributiile sociale la art. 142 lit. b).

Astfel cum se poate observa cadourile, in conditiile de mai sus si pentru ocaziile de mai sus, pot fi acordate atat in bani, in natura sau in tichete cadou.

Prin urmare, cadourile pot fi acordate si in bani cu respectarea conditiilor prevazute de prevederea legala mai sus citata din Codul fiscal.
Astfel, numai tichetele cadou acordate pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale sus-mentionate, prevazute in contractul de munca (individual sau colectiv) sau in regulamentul intern, nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale indiferent de valoarea tichetelor cadou.

Prin urmare, suma aferenta cadourilor de Craciun de 225 lei (375-150) in cazul salariatului si 190 lei (340-150) in cazul copiilor salariatilor, intra in baza de calcul al impozitului pe venit, si contributiilor sociale obligatorii (le includeti pe stat persoanei salariate).

Cheltuielile cu aceste cadouri nu pot fi considerate cheltuieli de protocol, deoarece nu se refera la cadouri acordate partenerilor de afaceri.

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cadouri de Craciun oferite de firme pentru angajati. Sumele respective sunt cheltuieli sociale sau de protocol?":
Rating:

Nota: 4.61 din 9 voturi
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



© 2007 - 2022 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Noile reguli de deductibilitate au fost MODIFICATE in 2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016