Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Deducere TVA. Autoturism cumparat pentru transportul angajatilor

04-Mai-2010
2617

Intrebare


Daca achizitionam un autoturism pentru transport angajatii la si de la locul de munca ce greutate maxima sa aiba masina , putem sa deducem TVA , sau nu ? pentru ca din codul fiscal nu am inteles clar la ce fel de situatii se refara legea.

Nu este clar nici cu cheltuieli privind combustibillul respective.

Solutie oferita de Serviciul de Consultanta al
Consilier
Taxe si Impozite pentru Contabili
Beneficiaza si tu de 3 luni de consultanta personalizata la pretul de 195,11 lei

Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii

detalii aici

Raspuns
Formularea modificarii codului fiscal introdusa de OUG nr. 34/2009 ce reglementeaza limitarea deducerii TVA stabilita de art. 1451 din Codul fiscal, conduce la unele confuzii.
Ca regula generala la achizitia de autoturisme cu greutate de pana la 3500 kg cu maxim 9 scaune la pasageri, conform alin. (1) de la articolul mai devreme amintit, nu se deduce TVA.

Totusi la alin. (2) de la art. 1451 din codul fiscal, sunt stabilite exceptii, incident cazului descris de intrebare este formulata urmatoarea derogare pentru autovehiculele utilizate exclusiv pentru ?transportul de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii?.

Prin urmare daca autoturismul este utilizat exclusiv in scopul transportului de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, TVA la achizitie este deductibil indiferent de greutatea autoturismului si numarul de locuri pentru pasageri.

Facem precizarea ca aceste exceptii sunt valabile si in cazul costului cu achizitia combustibilului, respectiv, costul carburantului utilizat ?exclusiv? subliniem inca o data ?exclusiv? pentru ?transportul de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii? este deductibil la calculul impozitului pe profit, conform art. 21 alin. (4) lit. t) din Codul fiscal.

Aplicarea efectiva se face conform prevederilor HG nr. 488/2009 ce introduce normele metodologice de aplicare pentru art. 1451 din Codul fiscal si pentru art. 21 alin. (4) lit. t) din Codul fiscal.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Deducere TVA. Autoturism cumparat pentru transportul angajatilor":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.