Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Scutirea profitului reinvestit si din finantari nerambusabile. Cum va proceda un PFA?

01-Sep-2014
1846
Studiul de caz urmator analizeaza situatia in care un PFA din Romania inregistrat in Bucuresti, platitor de TVA, avand activitatea principala COD caen 6202 (Activitati de consultanta in tehnologia informatiei) efectueaza prestari de servicii preponderent unei societati comerciale cu sediul in Franta, fiind emisa o factura lunara.

Vom vedea daca exista sau nu optiunea alegerii normei de impozitare (fixa sau variabila) si care ar fi diferentele principale intre aceste doua norme, precum si, pentru cazul ipotetic descris mai jos care ar fi varianta mai convenabila in ce priveste taxele si impozitele platite catre stat:

Cifra de afaceri anuala: 50 000 E
Profit BRUT: 40 000 E

(in cazul normei fixe, in Bucuresti pentru codul de actitate 6202 impozitul este de aproximativ 25.000 RON).


Facilitatea privind scutirea de impozit pe profit pe profitul investit in echipamente tehnolgice noi in limita impozitului pe profit datorat incepand cu data de 01.07.2014-31.12.2016 se poate aplica indiferent de modul de finantare a acestor echipamente ( surse proprii, credite sau finantari nerambursabile ).

Hotararea de Guvern 421/2014 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal chiar subliniaza acest aspect:

" 178. In aplicarea prevederilor art. 194 alin. (2) din Codul fiscal, profitul contabil brut cumulat de la inceputul anului este profitul contabil la care se adauga cheltuielile cu impozitul pe profit, inregistrat in trimestrul/anul punerii in functiune a echipamentelor tehnologice respective, fara a lua in considerare sursele proprii sau atrase de finantare a activelor mentionate la art. 194 alin. (1) din Codul fiscal."

Avand in vedere prevederile legale mentionate mai sus puteti utiliza facilitatea de scutire de impozit pe profit si pentru echipamentele achizitionate prin finantari nerambursabile.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Scutirea profitului reinvestit si din finantari nerambusabile. Cum va proceda un PFA?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016