Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Venituri din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident. Ce obligatii fiscale exista?

18-Mai-2015
3850

In cazul urmator, o persoana fizica cu rezidenta in Romania obtine venituri salariale de la o persoana juridica nerezidenta pentru activitati desfasurate in afara Romaniei. Persoana respectiva obtine venituri salariale si de la o societate romaneasca cu care are incheiat contract de munca.

Care sunt obligatiile declarative si fiscale pentru persoana fizica in cazul in care persoana juridica din afara Romaniei isi are sediul intr-o tara cu care Romania are sau nu incheiata conventie de evitare a dublei impunerii?

Codul fiscal cuprinde in cadrul art. 55 alin. (4) lit. m) prevederi privind neimpozitarea sumelor sau avantajelor primite de persoane fizice din activitati dependente desfasurate intr-un stat strain, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv, cu exceptia veniturilor salariale platite de catre sau in numele unui angajator care este rezident in Romania ori are sediul permanent in Romania, care sunt impozabile in Romania numai in situatia in care Romania are drept de impunere.

Astfel cum se prevede si la pct. 87 indice 2 din Normele metodologice pentru aplicarea art. 55 alin. (4) lit. m) din Codul fiscal si la pct. 3.3 din intructiunile de completare a formularului 201 Declaratie privind veniturile realizate din strainatate (OPANAF 3883/2013), veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania, potrivit prevederilor Codului fiscal, nu se declara si nu fac obiectul creditului fiscal extern.

De asemenea, independent de rezidenta platitorului de venit este important a cunoaste statul in care se desfasoara activitatea in conditiile in care durata desfasurarii activitatii poate determina dreptul acestuia de a impozita veniturile realizate pe teritoriul sau. Criteriul se analizeaza din pespectiva legislatiei interne a statului pe teritoriul caruia se desfasoara activitatea, dar prin detinerea unui certificat de rezidenta fiscala in Romania persoana fizica va face aceasta analiza potrivit regulilor conventiei de evitare a dublei impuneri dintre Romania si statul in care se desfasoara activitatea si nu statul platitorului de venit.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dani Cucu, consultant fiscal

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Venituri din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident. Ce obligatii fiscale exista?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016