Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Venituri din alte surse. Cand se depune Declaratia 200?

30-Ian-2017
1124

In analiza urmatoare, societatea comerciala acorda tichete cadou in scop de marketing unor persoane fizice in afara relatiei de generatoare de venituri din salarii. Se calculeaza, declara si se achita la bugetul statului impozit pe venitul din alte surse de catre firma. Stabilim daca beneficiarii tichetelor mai au obligatia depunerii declaratiei 200 in anul 2016 pentru aceste venituri, precum si in anul 2017.

Iata raspunsul specialistului:

Tichetele cadou acordate persoanelor fizice in afara unei relatii generatoare de venituri din salarii constituie venituri din alte surse conform art. 114 din Codul fiscal
si normelor metodologice date in aplicarea acestuia.

Impozitul pe venit se calculeaza, conform art. 115, prin retinere la sursa la momentul acordarii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut.
Impozitul calculat si retinut reprezinta impozit final. Impozitul astfel retinut se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut.



Asadar, veniturile din alte surse reprezentand tichete cadou acordate persoanelor fizice in afara unei relatii generatoare de venituri din salarii se impun prin retinere la sursa iar impozitul retinut constituie impozit final. Beneficiarii veniturilor nu au obligatia de a depune declaratia 200, nici in anul 2016 pentru anul 2015, nici in anul 2017 pentru anul 2016.

Doar in cazul veniturilor din cesiuni de creante prevazute la art. 114 alin. (2) lit. l) si a altor venituri care nu se regasesc la art. 114 alin. (2) lit. a) – k) sau in normele metodologice elaborate in aplicarea art. 114 beneficiarii au obligatia de a depune declaratia 200.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu - Economist

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Venituri din alte surse. Cand se depune Declaratia 200?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016