Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Servicii de consultanta platite nerezidentilor. Retinere la sursa impozit.

11-Nov-2011
3081

Intrebare:


O societate din Romania are incheiat un contract privind furnizarea de servicii de consultanta legate de dezvoltarea de software pe piata scandinava cu un furnizor din UE. Suma platita de societatea din RO catre furnizorul din UE se supune impozitului pe veniturile nerezidentilor?

Raspuns:


Nu sunt scutite de TVA serviciile medicale - asa cum se prevede la lit.c Serviciile de consultanta intra in sfera impunerii veniturilor obtinute de nerezidenti in situatia in care partenerul din UE nu va transmite un certificate de rezidenta fiscala valabil la momentul efectuarii platilor catre nerezidenti. Aceste prevederi se regasesc la art 115 alin 1 lit. i din Codul fiscal si pct 3 normele metodologice de aplicare, redate mai jos:

"3. Veniturile obtinute din Romania din prestari de servicii de management sau de consultanta in orice domeniu, care nu sunt efectuate in Romania, sau veniturile care sunt cheltuieli atribuibile unui sediu permanent din Romania al unui nerezident, sunt impozabile potrivit titlului V, atunci cand nu sunt incheiate conventii de evitare a dublei impuneri intre Romania si statul de rezidenta al beneficiarului de venit sau cand beneficiarul de venit nu prezinta documentul care atesta rezidenta sa fiscala."
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Vezi detalii
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Manualul de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Vezi detalii
Ghid de proceduri contabile pentru PFA
Ghid de proceduri contabile pentru PFA
Vezi detalii


In situatia in care detineti certificatul de rezidenta fiscala emis de autoritatile fiscale din UE prin care se atesta rezidenta partenerului respectiv, valabil la momentul efectuarii platuilor catre acesta, atunci nu trebuie sa retineti la sursa impozit pe venit in cota de 16 %. In caz, contrar, va revine obligatia legala de retinere a impozitului la sursa in cota de 16% la data platii venitului catyre nerezident.

De la pct 24 din normele metodologice de aplicare a art 141 alin 1 lit a din codul fiscal, redate mai jos: "24. (1) Scutirea prevazuta la art. 141 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal:
c) nu se aplica pentru serviciile medicale veterinare, astfel cum a fost pronuntata hotararea Curtii Europene de Justitie in cazul CEJ C-122/87."

Asadar, pentru prestarea unor astfel de servicii trebuie sa colectati TVA.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Servicii de consultanta platite nerezidentilor. Retinere la sursa impozit.":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Cele mai importante modificari cu privire la TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Codul Fiscal privind TVA

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"TVA - 7 modificari aparute in 2017 in Noul Cod Fiscal"!


2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.