Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Consultanta fundatie non-profit. Ce obligatii apar?

15-Apr-2013
5565
In randurile de mai jos, vom analiza cazul unei fundatii din Romania (non-profit, neplatitoare de TVA) care primeste consultanta in mobilizarea resurselor financiare de la o alta fundatie non-profit dintr-un alt stat membru UE. Unul din membrii fondatori apartine ambelor societati. Vom stabili astfel ce obligatii are fundatia din Romania in aceasta tranzactie, daca se va inregistra in R.O.I. si va deveni platitoare de TVA doar pentru achizitii intracomunitare pentru aceste servicii.

De asemenea, vom vedea daca se va inregistra contractul de consultanta la Finante in termen de 30 de zile si daca va plati efectiv TVA la bugetul de stat calculat la valoarea facturii, urmand sa depuna si decontul special de TVA.

Solutia consultantului:

Din punct de vedere fiscal, organizatiile nonprofit sunt reglementate de art. 13 din Codul fiscal si pct. 1 din Normele metodologice aferente.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Manual de politici contabile 2018


Manualul de politici contabile este obligatoriu CD-ul „Manual de Politici Contabile editabil 100 editabil elaborat in conformitate cu reglementarile contabile Aflati solutia rapida pentru elaborarea propriului manual de politici contabile Modificarea Legii 82 1991 prin OUG 79 2014 a adus ca noutate o amenda aspra de pana la 4 000...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec

Asociatiile nonprofit nu sunt impozitate pentru veniturile de natura cotizatiilor si taxelor de inscriere, contributiilor membrilor si simpatizantilor, donatiilor, sponsorizarilor etc., asa cum sunt reglementate acestea la art. 15, alin. (2) din Codul fiscal cu modificarile ulterioare.

Acestea sunt platitoare de impozit pe profit pentru sumele care depasesc echivalentul in lei a 15.000 euro din activitati economice, in conditiile exprese ale prevederilor art. 15, alin. (3) din Codul fiscal.

Conform dispozitiilor art. 34, alin. (5) din Codul fiscal toate organizatiile nonprofit, indiferent ca desfasoara sau nu activitati economice, au obligatia de a declara impozitul pe profit anual, pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator celui pentru care se calculeaza impozitul. Astfel acestea trebuie sa completeze si sa depuna formularul 101. In timpul anului nu se completeaza si nu se depune formularul 100.

Conform art. 153^1 alin. (1) lit. a), persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, neinregistrata si care nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153 si care nu este deja inregistrata conform lit. b) sau c) sau alin. (2), care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare, daca valoarea achizitiei intracomunitare respective depaseste plafonul pentru achizitii intracomunitare in anul calendaristic in care are loc achizitia intracomunitara.

Astfel, la un plafon de achizitii sub 10.000 euro, societatea nu are obligatia de a se inregistra in ROI, de a depune Decontul special de TVA (formular 301) si de a plati TVA in tara.

La un plafon de achizitii mai mare decat 10.000 euro, societatea trebuie sa se inregistreze in scopuri TVA pentru achizitii intracomunitare, sa se inregistreze in ROI, intocmeste Decontul special de taxa- respectiv Declaratia 301 si plateste TVA in Romania aferenta achizitiei (din afara Romaniei fara a colecta TVA la vanzare).

In acest caz societatea este obligata sa intocmeasca si sa depuna la organele fiscale competente, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare Declaratia 390 "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/ prestarile intracomunitare". Astfel, se vor depune Declaratiile 301 (decont special de TVA) si Declaratia 390 pentru livrarile achizitiile intracomunitare (cu exceptia situatiilor in care se presteaza servicii legate de bunuri imobile care sunt exceptate de la declararea in Declaratia 390).

Contractul se va declara la autoritatile competente in 30 de zile, iar de scutirea de impozit (impozitul cu retinere la sursa) puteti beneficia daca veti obtine un certificat de rezidenta fiscala (valabil pentru anul pentru care se face plata) din Ungaria de la prestatorul serviciilor.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Consultanta fundatie non-profit. Ce obligatii apar?":
Rating:

Nota: 3.63 din 4 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Schimbare sediu social. In ce conditii depunem Formularul 088?
    • In cazul urmator, avem situatia in care, pentru schimbare sediu social, se va depune Declaratia 088. Societatea presteaza servicii intracomunitare si aplica taxare inversa. Vom stabili daca societatea poate continua activitatea (in speta sa emita facturile catre clientii din UE) pana la data comunicarii deciziei de aprobare sau respingere a declaratiei 088. Potrivit art. 4 din OPANAF 3841/2015 privind aprobarea modelului si continutului formularului (088) "Declaratie pe propria raspundere pentru...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016