Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Facturi pe sume nete. Redeventa

14-Mai-2010
7983

Intrebare: Achizitie licente filme din USA si UK :

1. Atat in contractul de achizitie cat si pe facturi au fost trecute sume nete (adica sume fara impozitul pe redeventa).

Ar trebui sa cer de la furnizor factura cu sume brute? sau pot inregistra eu pe cheltuiala impozitul pe redeventa? este acesta deductibil fiscal?

2. Ar trebui sa retin impozit pe redeventa si la factura cu casete filme? (practic la suportul fizic pe care se gasesc filmele)??

3. In contract este prevazut faptul ca din incasarile aferente exploatarii pe site a filmelor, trebuie sa platesc furnizorului 50% din incasarile brute. Pe acestea cum le tratez? Se retine impozit pe redeventa? Trebuie ceruta factura de la furnizorul de filme?

Acest articol este preluat din Portal Contabilitate.ro
Singurul loc unde toate intrebarile isi gasesc raspuns.
Convinge-te CLICK AICI 


Raspuns:
Factura firmelor nerezidente trebuie sa contina sumele brute, astfel incat dupa aplicarea impozitului pe veniturile persoanelor juridice nerezidente, societatea romaneasca platitoare sa achite sumele nete. In contabilitate se va inregistra pe cheltuieli factura cu suma bruta, iar impozitul va fi suportat de firmele nerezidente beneficiare ale veniturilor astfel obtinute, cu ajutorul inregistrarilor contabile:

612 ?Chetuieli cu redeventele, locatiile de gestiune si chiriile? = 401 ?Furnizori?

401 ?Furnizori? = 446 ?Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate?

446 ?Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate? = 5121?Conturi la banci in lei?

si

401 ?Furnizori? = 5124 ?Conturi la banci in valuta?.

Daca nu se primeste factura cu sumele brute, societatea romaneasca platitoare are oricum obligatia achitarii impozitului pe veniturile persoanelor nerezidente, insa:

- impozitul se calculeaza cu cota de 16% prevazuta de art. 116 alin. 2 lit. d din Codul fiscal, neaplicandu-se cotele mai reduse din Conventiile de evitare a dublei impuneri, chiar daca se prezinta certificatele de rezidenta fiscala, conform pct. 12 alin. 9 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului V, aprobate prin HG 44/2004, cu modificarile ulterioare (cota mai redusa este o facilitate de care beneficiaza nerezidentii, iar intr-o astfel de situatie nu ar fi necesara, intrucat venitul lor nu ar fi impozitat, incaseaza intreaga suma pe care o solicita);

- impozitul se calculeaza prin aplicarea procedeului ?sutei micsorate?, adica pornind de la sumele nete achitate (N) se aplica formula I (impozit) = N x 16/100-16;

- impozitul se inregistreaza pe cheltuieli (635 ?Cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate? = 446 ?Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate?), dar acestea nu sunt deductibile la calculul profitului impozabil, conform art. 21 alin. 4 lit. a din Codul fiscal, care prevede ca sunt nedeductibile si cheltuielile cu impozitele neretinute la sursa nerezidentilor.

Asa cum v-am precizat si in raspunsul anterior, platile pentru suporturile fizice (casetele) pe care sunt transmise filmele nu sunt considerate redevente si nu sunt impozitate ca atare, daca platile pentru aceste suporturi sunt evidentiate distinct in facturi.

Sumele care reprezinta cote procentuale din incasari sunt considerate si ele redevente si impozitate, in masura in care plata lor este efectuata in schimbul folosintei sau dreptului de folosinta a unui drept de autor, si care, in lipsa platii, ar constitui o incalcare a drepturilor de autor. Pentru plata acestor sume trebuie solicitate facturi de la nerezidenti.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Facturi pe sume nete. Redeventa":
Rating:

Nota: 4.75 din 2 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

21-Mar-2015

Buna dimineata,va rog din tot sufleul sa.mi raspundeti la aceasta intrebareSunt persoana cu handicap grad 2si am un PFAvreau sa stiu daca va trebui sa mai platesc impozit pe venitul realizat nu mai inteleg nimic functionari spun ca trebuie sa platesc impozit de venit darOrdonanta 4/2015 spune ca sunt scutite de orice impozit pe venit persoanele cu handicap gradul 1si gradul 2.Cu mii de multumiri si din suflet va doresc O ZI BUNA.




Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Pensie anticipata partial. Cumul venituri din activitati independente
    • Pensia anticipata partial se poate cumula cu veniturile obtinute din activitati independente - expert contabil? Multumesc. Raspunsul consilierului juridic Rodica Mantescu: Conform art. 118 alin. (12) din Legea 263/2010 a sistemului public de pensii, in sistemul public de pensii astfel cum a fost modificat prin Legea 217/2017, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activitati independente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora. Astfel,...» citeste mai departe aici

  • Obligatia depunerii Declaratiei privind beneficiarul real, ELIMINATA pentru unele firme (Legea 108/2020)
    • Legea 108/2020 privind modificarea si completarea Legii nr. 129/2019 pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor si finantarii terorismului, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative a fost publicata in Monitorul Oficial, partea I nr.588 din 6 iulie 2020. Conform actului normativ care a intra in vigoare la data de 9 iulie 2020, persoanele juridice constituite doar din asociati persoane fizice nu mai sunt obligate sa depuna Declaratia privind beneficiarul real, atunci...» citeste mai departe aici

  • Ordinul 2068/2020 modifica si completeaza mecanismul de transfer al granturilor pentru sustinerea IMM-urilor
    • In Monitorul Oficial, Partea I nr. 586 din 3 iulie 2020 a fost publicat Ordinul nr. 2068/2020 pentru modificarea si completarea anexei nr. 3 la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.886/2020 privind aprobarea mecanismului financiar de transfer al sumelor aferente granturilor cuvenite beneficiarilor in cadrul Schemei de ajutor de stat pentru sustinerea activitatii IMM-urilor in contextul crizei economice generate de pandemia COVID-19, a modelului Conventiei privind implementarea...» citeste mai departe aici

  • Decontarea unei parti din salariu sau a Somajului Tehnic in luna iunie 2020. Baza legala
    • Societate cu 2 angajati, magazin in mall, inchis pana la 15 iunie. Salariatii au beneficiat de somaj tehnic de la 23 martie pana la 15 iunie, data la care au revenit la locul de munca. Societatatea doreste decontarea somajului tehnic pe luna iunie (01-14) iunie. Poate sa solicite, pentru aceiasi salariati, decontarea de 41,5% din salariu conform oug nr. 92/2020 pentru restul de perioada, 15.06-30.06 sau doar incepand cu 01.07? Si daca da, calculam cele trei luni pana la 15.09 sau pana la 31.08?...» citeste mai departe aici

  • Prevederi legale privind impozitul specific in anul 2020. Informare ANAF
    • Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Brasov clarifica, printr-un comunicat de presa, prevederile legale privind impozitul specific in anul 2020. Contribuabilii obligati la plata impozitului specific unor activitati, potrivit Legii nr. 170/2016 privind impozitul specific unor activitati, pentru anul 2020, nu datoreaza impozit specific pentru o perioada de 90 zile calculata de la data intrarii in vigoare a acestei ordonante (25.06.2020 – 22.09.2020). Pentru stabilirea...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016