Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Plati in favoarea asociatului unic. Cum pot fi considerate dividende ridicate?

24-Mai-2016
5543

Avem mai jos, ca punct de pornire al analizei noastre, situatia in care in extrasul de cont apar platite sume de catre asociatul unic pentru bunuri si servicii achizitionate pentru folosinta personala si in acelasi timp exista sold creditor la contul 457 "Dividende". Vom vedea astfel daca se pot considera acele plati din extras ca fiind dividende ridicate.

Iata raspunsul oferit de specialist:

In opinia mea puteti considera platile efectuate in favoarea asociatului unic ca dividende si sa retineti impozit pe venit, daca acesta nu a fost retinut pana la data de 25 ianuarie 2016/ani precedenti – in cazul in care soldul la 457 provine din anii anteriori.

 In acest sens, societatea va intocmi un document prin care stabileste modul de plata a dividendelor si prin care asociatul unic este de acord cu modul de incasare a dividendelor cuvenite distribuite dar neplatite.

In caz contrar, in opinia mea, platile facute in favoarea asociatului se vor impune cu impozit pe venit de 16% conform art. 114 alin.1lit.h din Codul fiscal - fiind considerate venituri din alte surse, iar cheltuiala este si ea nedeductibila la calculul impozitului pe priofit conform art. 25 alin.4 lit.d. din Codul fiscal.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma - Consultant fiscal, expert contabil si auditor

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Plati in favoarea asociatului unic. Cum pot fi considerate dividende ridicate?":
Rating:

Nota: 4.22 din 9 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Suspendarea activitatii unei firme, fara regim derogatoriu. Aspecte fiscale
    • "Exista 2 variante de suspendare: Suspendarea fara regim derogatoriu si Suspendarea cu regim derogatoriu. Va rog sa ne spuneti opinia dumneavoastra cu privire la suspendarea fara regim derogatoriu. Aceasta suspendare presupune urmatoarele conditii: - Societatea nu va mai putea emite facturi si deduce costuri dar pot fi inregistrate facturi de la furnizori, comisioane bancare sau alte costuri legate de administrarea societatii; in acest fel se pastreaza relatia contractuala cu furnizorii...» citeste mai departe aici

  • Anuntul liderului PSD privind legea dublului standard: Inclusiv fermierii romani vor fi afectati de actul normativ
    • Daca initial se specula faptul ca legea dublului standard este menita sa afecteze, in principal, marii comercianti straini, liderul PSD, Liviu Dragnea, a adus lamuriri suplimentare, precizand ca prevederile actului normativ se vor aplica tuturor produselor, inclusiv celor romanesti. Noul proiect lege anuntat zilele trecute de seful social-democratilor are rolul de a descuraja “dublul standard” nu doar intre produsele vandute in Romania si cele din Occident, ci si intre produsele...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016