Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

SRL debutant. Pierde calitatea de microintreprindere. Se achita bugetul CAS angajator pentru perioada de scutire?

04-Apr-2014
2398
Pentru un SRL-D care a beneficiat pana in 31.03.2014 de scutire la plata CAS angajator pentru patru angajati si care a inregistrat in data de 31.03.2014 datorii scadente la buget mai vechi de 45 zile lucratoare, vom stabili in ce masura exista obligatia societatii de achita bugetului asigurarilor sociale CAS angajator pentru perioada pentru care a beneficiat de scutire.

In cazul unui raspuns afirmativ, vom stabili daca se depun declaratii rectificative.

Potrivit art. 6 alin. (1) lit. d) din OUG 6/2011, calitatea de microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant se pierde, prin efectul legii la implinirea a 45 de zile lucratoare de la data scadentei unei obligatii fiscale neindeplinite. In termen de cel mult 45 de zile lucratoare de la pierderea calitatii de microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant, societatea comerciala respectiva are obligatia sa procedeze la schimbarea denumirii potrivit art. 36 din Legea nr. 26/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Situatiile in care facilitatile acordate prin program, asadar implicit si scutirea de la plata contributiei de asigurari sociale datorate de angajator, se considera acordate necuvenit si se recupereaza sunt reglementate de art. 9 din OUG 6/2011, astfel:

a) cand calitatea de microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant a fost pierduta in situatiile:
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii

- in care societatea nu mai indeplineste una dintre conditiile prevazute la art. 3 alin. (1) din ordonanta de urgenta, de la data la care oricare dintre autoritatile competente constata: ca nu mai este societate cu raspundere limitata care functioneaza pe durata nedeterminata, in conditiile Legii nr. 31/1990, ca nu este infiintata de un intreprinzator debutant, ca asociat unic, sau de cel mult 5 intreprinzatori debutanti asociati, ca nu este administrata de asociatul unic, de unul sau mai multi administratori dintre asociati, ca nu are in obiectul de activitate cel mult 5 grupe de activitate prevazute de clasificarea activitatilor din economia nationala in vigoare (CAEN Rev. 2);

- in care are loc incetarea voluntara a activitatii microintreprinderii apartinand intreprinzatorului debutant sau a declansarii procedurii de insolventa, incepand cu aceasta data;

b) cand microintreprinderea apartinand intreprinzatorului debutant nu a indeplinit una dintre obligatiile prevazute la art. 4 lit. b) si c) din ordonanta de urgenta, respectiv nu a angajat cu contract de munca pe durata nedeterminata si nu a mentinut in activitate cel putin 2 salariati de la momentul obtinerii facilitatilor (alocatia financiara si/sau garantii acordate si/sau scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori) pana la pierderea calitatii de microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant si nu a reinvestit anual cel putin 50% din profitul realizat in anul fiscal precedent;

c) cand intreprinzatorul debutant sau oricare dintre asociatii acestuia a savarsit, in scopul de a beneficia de facilitatile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, fapte penale pentru care a fost condamnat prin hotarare judecatoreasca definitiva;

d) cand a fost executata garantia acordata pentru creditele contractate potrivit art. 5 lit. b) din ordonanta de urgenta.

Prin urmare, desi neachitarea in termen de 45 de zile lucratoare de la data scadentei unei obligatii fiscale neindeplinite in conditiile art. 6 alin. (1) lit. d) din OUG 6/2011 reprezinta cauza de pierdere a calitatii de microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant, art. 9 din OUG 6/2011 nu o include printre situatiile in care facilitatea privind scutirea de la plata contributiei de asigurari sociale datorate de angajator se considera necuvenita si se recupereaza.

Sumele care rezulta din recuperarea facilitatilor acordate prin program, de natura contributiilor de asigurari sociale datorate de angajator pentru care microintreprinderea a beneficiat de scutire, au regimul juridic de creante fiscale. Pentru recuperarea acestora se aplica, in mod corespunzator, dispozitiile Codului de procedura fiscala. Calculul sumelor datorate se efectueaza de catre AIPPIMM in termen de 30 de zile de la data pierderii calitatii de microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant.

Procedura de recuperare a sumelor este cuprinsa la art. 10 - 13 din OUG 6/2011, si se efectueaza in conformitate cu prevederile Codului de procedura fiscala in materia stingerii creantelor fiscale.
 

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "SRL debutant. Pierde calitatea de microintreprindere. Se achita bugetul CAS angajator pentru perioada de scutire?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Modificarile valabile in 2017 pentru Declaratia 300 decont TVA
    • OPANAF 591/2017 a modificat la acest inceput de an modelul si continutul pentru Declaratia 300 (Decont TVA). De retinut ca se utilizeaza noul model de formular 300 „Decont de taxa pe valoarea adaugata” in varianta impusa de OPANAF nr. 591/27 ianuarie 201 pentru obligatiile fiscale valabile incepand cu 1 ianuarie 2017. Principalele modificari aduse in ce priveste Declaratia 300 decont TVA in 2017: Click aici pentru D 300 model 2017! - s-a introdus randul 26: Compensatia in cota...» citeste mai departe aici

  • Mai putine formulare de depus in 2017! Ce contribuabili scapa de D 392 A si 392B?
    • ANAF a anuntat recent ca se anuleaza pentru declaratiile 392A si 392B (D 392A si D 392B) obligativitatea de depunere pentru anumite categorii de contribuabili. Astfel, contribuabilii neinregistrati sau inregistrati in scopuri de TVA si a caror cifra de afaceri este inferioara sumei de 220.000 lei la data de 31.12.2016 nu mai au obligatia completarii si depunerii formularului 392A - "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2016"-, respectiv a...» citeste mai departe aici

  • Sinteza Fiscalitatea.ro: Noutati din legislatia fiscala si modificari TVA
    • In ultima perioada au fost propuse mai multe modificari legislative si au fost adoptate masuri noi care schimba din nou reglementarile din domeniul fiscal. Avem astfel o procedura clarificata de ANAF in ce priveste anularea codului de TVA, beneficii noi pentru bugetari, un termen-limita de depunere pentru unele declaratii si, totodata, se va aplica TVA zero pentru vanzarea de cladiri si alte tranzactii. ANAF aduce lamuriri privind modul de anulare a codului de TVA ANAF a transmis recent...» citeste mai departe aici

  • In ce conditii se poate incheia un contract de antrepriza reglementat de Codul civil?
    • Regasiti mai jos conditiile in care se poate incheia un contract de antrepriza, reglementat de Codul Civil, art. 1851-1873, cu o persoana fizica, cu exceptia persoanei fizice autorizate. Iata raspunsul oferit de specialist: In functie de tipul activitatii, se va putea incheia fie un contract individual de munca, fie un contract de antrepriza incheiat in baza Codului civil. Daca activitatea este dependenta se va incheia contract individual de munca cu timp partial sau norma intreaga. Daca...» citeste mai departe aici

  • Ce regim TVA se aplica pentru bunuri expediate in afara UE de catre furnizor in contul cumparatorului din UE?
    • In randurile de mai jos, stabilim cum se procedeaza in situatia unui contract cu un partener din Austria, iar marfa este transportata in Turcia in calitate de furnizor sau o persoana in contul meu (firma transportatoare). Stabilim daca factura emisa catre partenerul din statul strain UE va fi fara TVA, caz in care vom vedea daca se va mentiona pe factura locul livrarii (Turcia). De asemenea, stabilim ce documente sunt necesare pentru a justifica scutirea de TVA. Iata raspunsul specialistului:...» citeste mai departe aici

  • Acordare tichete de incentivare. Care e regimul fiscal?
    • Stabilim prin cele de mai jos ce tratament fiscal se aplica la acordarea de tichete incentivare catre partenerii comerciali in vederea stimularii vanzarilor si care este cadrul legal. Tichetele de incentivare se acorda in cadrul campaniilor pentru fidelizarea clientilor care, pentru un numar de achizitii, beneficiaza de aceste tichete in locul reducerilor comerciale. Potrivit punctului 437 alin. (3) din OMFP 1802/2014, in cazul in care entitatea practica alte sisteme de fidelizare a clientilor...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
2007 - 2015 RENTROP & STRATON. All rights reserved.