Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Accize pentru cosmetice pe baza de alcool

03-Apr-2012
3174
Intrebare:
O lotiune tonica (produs cosmetic) ce contine alcool denaturat (6%) poate fi considerata ca produs accizabil?

Ce documente trebuie sa primesc in momentul achizitiei intracomunitare de la partenerul din UE in afara Invoice-ului?

Raspuns:
Conform art. 2062 din Codul fiscal , accizele armonizate sunt taxe speciale percepute direct sau indirect asupra consumului urmatoarelor produse:
a) alcool si bauturi alcoolice;
b) tutun prelucrat;
c) produse energetice si electricitate.

Astfel cum prevede art. 2065, produsele accizabile sunt supuse accizelor la momentul:
a) producerii acestora, inclusiv, acolo unde este cazul, la momentul extractiei acestora, pe teritoriul Comunitatii;
b) importului acestora pe teritoriul Comunitatii.

In ceea ce priveste alcoolul etilic conform art. 20614, acesta reprezinta:
a) toate produsele care au o concentratie alcoolica ce depaseste 1,2% in volum si care sunt incadrate la codurile NC 2207 si 2208, chiar atunci cand aceste produse fac parte dintr-un produs incadrat la alt capitol al nomenclaturii combinate;
b) produsele care au o concentratie alcoolica ce depaseste 22% in volum si care sunt cuprinse in codurile NC 2204, 2205 si 2206 00;
c) tuica si rachiuri de fructe;
d) bauturi spirtoase potabile care contin produse, in solutie sau nu.

Potrivit art. 20658 alin. (1) lit. a) si b) sunt scutite de la plata accizelor alcoolul etilic si alte produse alcoolice prevazute la art. 2062 lit. a), atunci cand sunt:
a) complet denaturate, conform prescriptiilor legale;
b) denaturate si utilizate pentru producerea de produse care nu sunt destinate consumului uman.

La punctul 111 alin.(7) Titlul VII al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal este precizat faptul ca “prin consum uman se intelege consum uman alimentar”.

In baza celor prezentate consideram ca lotiunea tonica (produs cosmetic) ce contine alcool denaturat nu reprezinta produs accizabil.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Accize pentru cosmetice pe baza de alcool":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016