Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cand se achita CASS pentru veniturile din investitii si cedarea folosintei bunurilor?

26-Ian-2017
1780

In randurile de mai jos, stabilim daca se mai plateste contributia la sanatate pentru veniturile din dividende (aferente anului 2015 si 2016) incepand cu data de 01.02.2017 pentru o persoana care are contract de munca cu timp partial de 2 ore. Astfel, daca persoana respectiva obtine si venituri din chirii, vom vedea daca se mai plateste contributia la sanatate incepand cu 01.02.2017 pentru aceste venituri.

Veniturile din dividende sunt venituri din investitii. Conform art. 176 din Codul fiscal, astfel cum a fost modificat prin punctul 27 din OUG 3/2017, incepand cu veniturile aferente lunii februarie persoanele care realizeaza venituri din investitii nu datoreaza contributie de asigurari sociale de sanatate pentru aceste venituri, daca realizeaza venituri de natura celor mentionate la art. 155 alin. (1) lit. a)-d), g), i)-l), respectiv:

- salarii sau asimilate salariilor;
- pensii;
- activitati independente, cu exceptia veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala;
- asocierea cu o persoana juridica - contribuabil potrivit Titlulul II sau III din Codul Fiscal;
- activitati agricole, silvicultura, piscicultura;


- indemnizatii de somaj,
- indemniza?ii pentru cresterea copilului,
- ajutor social acordat potrivit Legii nr.416/2001,
- indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca drept urmare a unui accident de munca sau unei boli profesionale.

Nefiind impus ca veniturile din salarii sa fie realizate pentru o norma intreaga scutirea se aplica si pentru veniturile realizate in baza unor contracte cu timp partial de lucru.

Pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor nu este prevazuta nicio exceptie de la plata contributiilor de asigurari sociale de sanatate realizate de persoana fizica care obtine si venituri din salarii.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu - Economist

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cand se achita CASS pentru veniturile din investitii si cedarea folosintei bunurilor?":
Rating:

Nota: 1.38 din 4 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016