Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cheltuieli de transport si cazare pentru clienti. Ce regim fiscal se aplica?

28-Mar-2013
2277
Vom stabili, in randurile urmatoare, ce regim fiscal se aplica pentru platile facute de o societate pentru transportul si cazarea unor clienti in strainatate.

Solutia consultantului:

Potrivit art 21 alin (2) lit e din Legea 571/2003 privind Codul fiscal , sunt cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil:

" cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate, efectuate pentru salariati si administratori, precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;"

" Calitatea de administrator rezulta din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat. In sensul art. 21 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal , persoanele fizice asimilate salariatilor cuprind si:
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii


a) directorii care isi desfasoara activitatea in baza contractului de mandat, potrivit legii;
b) persoanele fizice rezidente si/sau nerezidente detasate, potrivit legii, in situatia in care contribuabilul suporta drepturile legale cuvenite acestora"
(pct 27 din Normele metodologice de aplicare a art 21 alin 2 lit e din Codul fiscal , aprobate prin HG 44/2004 ).

Din analiza acestor prevederi legale, rezulta faptul ca sunt deductibile la calculul profitului impozabil cheltuielile de transport si cazare efectuate numai pentru salariati si administratori precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, din care nu fac parte clientii societatii.

Asadar, aceste cheltuieli sunt nedeductibile la calculul profitului impozabil.

Potrivit art 21 alin(2) lit i din Codul fiscal sunt deductibile " cheltuielile pentru marketing, studiul pietei, promovarea pe pietele existente sau noi, participarea la targuri si expozitii, la misiuni de afaceri, editarea de materiale informative proprii".

Este foarte greu de justificat incadrarea cheltuielilor cu transportul si cazarea clientilor in categoria cheltuielilor pentru marketing, de aceea opinia mea este ca aceste cheltuieli sunt nedeductibile.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cheltuieli de transport si cazare pentru clienti. Ce regim fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.