Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cum ramane cu bacsisul?

03-Iun-2015
3177

Dupa zeci de modificari, dupa nenumarate anunturi, dupa modificari noi si publicarea normelor metodologice pentru Codul fiscal, nu scapam de intrebarea cel mai des formulata in ultima luna: "Cum ramane cu bacsisul?".

Modificarile care obliga la schimbarea procedurii de incasare a bacsisului raman in vigoare. Suntem, asadar, obligati sa evidentiem bacsisul pe un bon fiscal distinct.

Iata care sunt, pe scurt, prevederile de care trebuie sa tinem cont, conform unui comunicat recent emis de AGFP Arges.

Prin OUG 8/2015 pentru modificarea unor acte normative a fost modificata si completata OUG nr.28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, prin care s-a introdus notiunea de bacsis, ca fiind orice suma de bani oferita in mod voluntar de client, in plus fata de contravaloarea bonurilor livrate sau a serviciilor prestate de catre operatorii economici, precum si restul dat de vanzator clientului si nepreluat de acesta in mod voluntar.


Bacsisul se justifica prin datele inscrise in documentele emise cu aparatele de marcat electronice fiscale si se evidentiaza pe un bon fiscal distinct.

Regimul fiscal al veniturilor provenite din incasarea bacsisului:

In cazul in care sumele provenite din incasarea bacsisului raman la dispozitia operatorului economic, acestea:

– se inregistreaza in contabilitate la alte “alte venituri”;

– sunt supuse cotei standard de TVA de 24%, TVA determinandu-se prin aplicarea procedeului sutei marite.

In cazul in care sumele provenite din incasarea bacsisului se distribuie salariatilor, acestea:

– se inregistreaza in contabilitate la “alte venituri”;

– nu se datoreaza TVA pentru aceasta operatiune;

– veniturile obtinute de persoanele fizice sub forma bacsisului sunt venituri impozabile in sensul impozitului pe venit, astfel cum sunt reglementate la art.78 din Titlul III al Codului fiscal, impozitul retinut fiind impozit final, si nu se datoreaza contributii sociale obligatorii.

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cum ramane cu bacsisul?":
Rating:

Nota: 4.8 din 5 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016