Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Depasire venituri din consultanta in timpul anului 2016. In ce conditii o societate e obligata sa revina la plata impozitului pe profit?

08-Aug-2016
2681

In analiza urmatoare, avem ca subiect o societate care este microintreprindere la inceputul anului 2016 si care are doua categorii de venituri din vanzari de marfa si din consultanta. In luna martie s-a constatat ca veniturile din consultanta sunt mai mari de 20% din total venituri astfel ca societatea devine platitoare de impozit pe profit.

In luna iulie ponderea veniturilor din consultanta este mai mica de 20% din total venituri. Vom stabili astfel daca societatea va ramane platitoare de impozit pe profit sau daca va trece din nou la microintreprindei.

Conform prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile ulterioare, microintreprinderea este persoana juridica romana infiintata in baza Legii societatilor nr. 31/1990, republicata, cu modificarile ulterioare care, incepand cu data de 1 ianuarie 2016 indeplineste cumulativ conditiile prevazute la art. 47 si urmatoarele, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent (in speta 31.12.2015).

Printre aceste conditii este si cea privind realizarea de venituri din consultanta si management, in proportie de peste 20% din veniturile totale, asa cum rezulta din contractele derulate.

In cazul in care este depasita limita privind aceste venituri se aplica prevederile art. 52 din acelasi act normativ, care stabilesc ca societatea trece de la impozitarea veniturilor cu o cota cuprinsa intre 1% - 3% la impozitarea profiturilor.

Daca in cursul anului fiscal 2016 microintreprinderea realizeaza venituri in trim. I din consultanta si management a caror ponderea in veniturile totale este de peste 20% inclusiv si aceasta devine platitoare de impozit pe profit, conform prevederilor Codului de procedura fiscala aceasta are obligatia sa comunice organelor fiscale competente schimbarea vectorului fiscal (art. 72) prin depunerea Declaratiei 010 "Declaratie de inregistrare fiscala/declaratie de mentiuni pentru persoanele juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica".

La schimbarea regimului de impozitare se completeaza declaratia de mentiuni si acest lucru se face ori de cate ori se modifica datele declarate anterior.

Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care au fost depasite limitele veniturilor respective luandu-se in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul acestui trimestru (art. 52, alin. (1).

Pana la sfarsitul exercitiului fiscal entitatea ramane platitoare de impozit pe profit, iar pentru anul 2017 va analiza din nou modul de indeplinire a conditiilor prevazute de art. 47 din Legea nr. 227/2015, cu modificarile ulterioare. Daca la 31.12.2016 acestea sunt respectate cumulativ atunci din anul 2017 redevine platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Ionescu, expert contabil si auditor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Depasire venituri din consultanta in timpul anului 2016. In ce conditii o societate e obligata sa revina la plata impozitului pe profit?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016