Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Livrari persoane afiliate. Se aplica TVA la incasare?

15-Apr-2013
2546
In randurile urmatoare, vom analiza cazul unei societati cu doi actionari (persoane fizice). O alta societate are aceiasi actionari, iar ambele firme sunt platitoare de TVA si aplica sistemul de TVA la incasare.

Vom stabili mai jos daca sistemul de TVA la incasare se mai aplica in cazul livrarilor intre aceste doua firme sau daca TVA-ul aferent livrarilor dintr-o luna de la o firma catre cealalta trebuie colectat si respectiv platit la stat chiar daca factura nu este incasata.

Solutia consultantului:

Tratamentul TVA aplicabil in tranzactiile dintre persoane afiliate care aplica sistemul de TVA la incasare trebuie analizat in mod distinct cand vorbim din perspectiva furnizorului/prestatorului si cand vorbim din perspectiva cumparatorului/beneficiarului.

Astfel, daca avem doua societati afiliate A si B si ambele societati aplica sistemul de TVA la incasare atunci livrarile, prestarile de la A la B sau de la B la A fac exceptie de la sistemul de TVA la incasare. Cu alte cuvinte colectarea TVA se va face la momentul facturii, sau la momentul incasarii avansului. Practic in cazul livrarilor/prestarilor catre persoane afiliate se aplica regimul clasic de TVA, nu sistemul de TVA la incasare. Deci raspunsul este da, se colecteaza TVA chiar daca factura nu s-a incasat. (art. 134^2 alin. 6 lit. e din Codul fiscal).

Pe de alta parte, daca analizam situatia din perspectiva cumparatorului/beneficiarul, adica daca A cumpara de la B sau B cumpara de la A, deducerea se va exercita la momentul platii, nu la momentul primirii facturii de la furnizori. (art. 145 alin. 1^2 din Codul fiscal).

In concuzie daca A vinde catre B, A si B aplica sistemul de TVA la incasare si sunt persoane afiliate, atunci A va colecta la momentul vanzarii/la momentul emiterii facturii, insa B va deduce abia la momentul platii.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Livrari persoane afiliate. Se aplica TVA la incasare?":
Rating:

Nota: 4.83 din 3 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016