Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Plata dividende in euro. Cum procedam tinand cont de normele BNR?

23-Iun-2015
10189

In cazul analizat prin cele ce urmeaza, avem ca subiect o societate X care inregistreaza profit la sfarsitul anului 2014. Societatea presteaza servicii numai catre clienti intracomunitari, deci incaseaza numai euro. Pentru diverse plati la intern societatea schimba euro in lei.

In ce masura e posibil ca asociatul, cetatean roman, sa incaseze dividendele in euro pentru a evita schimburile valutare?

Operatiunile in valuta se efectueaza cu respectarea prevederilor Regulamentului BNR nr. 4/2005 privind regimul valutar.

Conform art. 3 alin. (1) si (1 indice 1) din regulament, platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni care decurg din vanzari de bunuri si prestari de servicii intre rezidenti, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 «Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta», care se pot efectua si in valuta.

Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti care decurg din remunerarea muncii prestate, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu).

Astfel cum prevede alin. (2) si (3) toate celelalte operatiuni intre rezidenti care nu fac obiectul alin. (1) si (1 indice 1) pot fi efectuate, in mod liber, fie in moneda nationala (leu), fie in valuta.

Operatiunile prevazute la alin. (2) si in anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua si in valuta, numai pe baza acordului de vointa al partilor.

Asadar, operatiunile intre rezidenti care nu decurg din vanzari de bunuri si prestari de servicii ori din remunerarea muncii prestate, precum si operatiunile prevazute in anexa nr. 2 la acest regulament pot fi efectuate in mod liber fie in moneda nationala (leu), fie in valuta, cu mentiunea ca cele in valuta se pot efectua numai pe baza acordului de vointa al partilor.

Prin urmare, avand in vedere prevederile acestui regulament al BNR, apreciem ca plata dividendelor, constituind o alta operatiune care nu face obiectul comertului cu bunuri si servicii poate fi efectuata si in valuta, pe baza acordului de vointa al partilor.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu, economist

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Plata dividende in euro. Cum procedam tinand cont de normele BNR?":
Rating:

Nota: 3.2 din 5 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016