Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Analiza cheltuieli si servicii de consultanta. Cum facem incadrarea activitatilor?

01-Mai-2015
2526

 

O firma de contabilitatate realizeaza pentru un client o analiza a cheltuielilor pe centre de cost avand contract separat de cel de contabilitate, clientul avand ca obiect de activitate dezvoltare soft.

Aceste servicii intri in categoria serviciilor contabile cod CAEN 6920 sau in cod CAEN 8299 Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi?

S-ar putea interpreta de catre ANAF servicii de consultanta?


Conform pct. 1 din normele metodologice date in aplicarea art. 112 indice 1 din Codul fiscal, incadrarea in categoria veniturilor din consultanta si management se efectueaza prin analiza contractelor incheiate si a altor documente care justifica natura veniturilor.

Astfel, incadrarea veniturilor din consultanta se efectueaza in baza analizei contractelor incheiate intre parti, din care sa rezulte activitatile desfasurate, si nu a codului CAEN.

Consultanta consta in oferirea de sfaturi calificate in probleme de conducere si organizare nu si in efectuarea de studii si analize. De aceea, consideram ca serviciile constand in analiza cheltuielilor pe centre de cost nu constituie activitati de consultanta insa, asa cum am aratat, incadrarea veniturilor din consultanta se efectueaza in baza analizei contractelor si a altor documente care justifica natura acestora.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu, economist


 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Analiza cheltuieli si servicii de consultanta. Cum facem incadrarea activitatilor?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016