Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Care sunt obligatiile de inregistrare pentru administratorul nerezident?

04-Nov-2014
3067
In analiza de mai jos, pornim de la o societate pe actiuni din Romania care are incheiat un contract de management cu o persoana fizica nerezidenta (din Anglia). Persoana fizica nerezidenta isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei si detine Certificat de Inregistrare eliberat de O.R.I. - Bucuresti, avand CNP.

Societatea retine si plateste toate impozitele si contributiile specifice legislatiei din Romania. Vom vedea daca acest contract de management incheiat cu persoana fizica nerezidenta se inregistreaza la Autoritatea fiscala din Romania si daca este obligatorie obtinerea NIF pentru persoana nerezidenta.

Cetatenii Uniunii Europene care intra pe teritoriul Romaniei beneficiaza de drept de rezidenta pentru o perioada de pana la 3 luni de la data intrarii in tara, fara indeplinirea vreunei conditii suplimentare. Daca au insa statutul de lucrator (desfasoara pe teritoriul Romaniei activitati dependente sau activitati independente, in conditiile legii), au dreptul de rezidenta in Romania pentru o perioada mai mare de 3 luni.

Astfel, in temeiul art. 41 alin. (1) din OUG 102/2005, fiecarui cetatean al Uniunii Europene, precum si oricarui membru de familie care a fost luat in evidentele Oficiului Roman pentru Imigrari i se atribuie un cod numeric personal care se inscrie in documentul care atesta rezidenta pe teritoriul Romaniei.

In materie fiscala, in vederea identificarii persoanei in vederea raportarii obligatilor fiscale datorate, legislatia fiscala permite atribuirea codui de identificare fiscala, care poate fi codul numeric personal dobandit sau pentru persoanele fizice care nu detin cod numeric personal, numarul de identificare fiscala atribuit de organul fiscal.

De asemenea, in scopul administrarii impozitului pe venit, in cazul persoanelor fizice care sunt contribuabili potrivit Titlului III privind impozitul pe venit din Codul fiscal, codul de identificare fiscala este codul numeric personal, pentru persoanele fizice fiind asadar necesara atribuirea codului de identificare fiscala de catre organul fiscal pe baza declaratiei de inregistrare fiscala doar daca desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere sau nu detin cod numeric personal (art. 72 alin.(1) lit. c) si e) din Codul de procedura fiscala).

Pentru persoanele fizice care nu detin cod numeric personal si realizeaza numai venituri supuse regulilor de impunere la sursa, iar impozitul retinut este final, atribuirea de catre organul fiscal a codului de identificare fiscala se poate face si la solicitarea platitorului de venit.
In cazul prezentat, intrucat persoana fizica detine un cod numeric personal, obtinut ca urmare a depunerii documentatiei la Oficiul Roman pentru Imigrari in vederea luarii in evidenta si eliberarii certificatului de inregistrare a rezidentei, consideram ca acesta va putea fi folisit pentru declararea obligatiilor fiscale retinute la sursa de catre societate.
 
In ceea ce priveste inregistrarea contractelor la administratia fiscala de catre persoanele juridice romane, prevederile art. 8 alin. (7 indice 1) din Codul fiscal,
pct. 21 indice 1 din Normele metodologice pentru aplicarea acestui articol reglementeaza aceasta obligatie pentru prestari de servicii de natura activitatilor de lucrari de constructii, montaj, supraveghere, consultanta, asistenta tehnica si orice alte activitati executate de persoane fizice nerezidente pe teritoriul Romaniei. Astfel, daca persoanele juridice romane sunt beneficiare ale unor prestari de servicii de natura activitatilor de lucrari de constructii, montaj, supraveghere, consultanta, asistenta tehnica si orice alte activitati in sensul de servicii prestate in Romania, care genereaza venituri impozabile, executate de persoane fizice nerezidente pe teritoriul Romaniei, acestea au obligatia sa inregistreze contractele incheiate cu acesti parteneri la organele fiscale competente, potrivit procedurii instituite prin OPANAF 1400/2012.

Totodata, consideram ca trebuie analizate si aspectele legate de obtinerea rezidentei fiscale in contextul art. 40 alin. (2) si urmatoarele din Codul fiscal coroborate cu cele ale art. 7 alin. (1) pct. 23 din Codul fiscal. In acest sens, trebuie respectate prevederile OMFP 74/2012 dat in aplicarea prevederile art. 40 alin. (2)-(7) si ale art. 118 alin.(5) din Codul fiscal.

In cazul persoanelor fizice nerezidente, este instituita obligatia de inregistrare la administratia fiscala a formularului "Chestionar pentru stabilirea rezidentei fiscale a persoanei fizice la sosirea in Romania" insotit de documentele justificative mentionate la art. 11 din ordin, in 30 de zile de la implinirea termenului de 183 de zile de prezenta in Romania, pentru a se stabili daca sunt supuse obligatiei fiscale integrale pentru veniturile din Romania si strainate sau doar pentru veniturile obtinute in calitate de administrator din Romania.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Care sunt obligatiile de inregistrare pentru administratorul nerezident?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Fiscul s-a decis! Declaratia Unica se va depune si-n format hartie! (proiect de Ordin)
    • UPDATE 20 iunie 2019 Dupa lupte “seculare” care au durat mai bine de doua saptamanii, Agentia Nationala de Administrare Fiscala s-a decis: Declaratia Unica – cea care are termen de depunere data de 31 iulie 2019 – se va depune si in format hartie! Proiectul de Ordin privind modificare modului de depunere a Declaratiei vine in contextul in care OUG 35/2019 publicat in M.Of. In data de 30 mai, abroga paragraful din legea 227/2015 privind Codul Fiscal, in care era prevazut...» citeste mai departe aici

  • Senatul A RESPINS proiectul de majorare a ajutorului de stat pentru familiile monoparentale
    • UPDATE 20 iunie 2019 Proiectul de majorare a ajutorului de stat pentru familiile monoparentale a fost respins in Senat. Comisiei de fond si-a argumentat decizia prin faptul ca daca s-ar aproba proiectul "s-ar crea paralelism legislativ cu Legea nr. 277/2010” privind alocatia pentru sustinerea familiei, republicata, care stabileste forme de sprijinire a familiilor cu venituri reduse, inclusiv familia monoparentala. In acest caz, decizia finala apartine Camerei Deputatilor. La Camera, pana...» citeste mai departe aici

  • Sponsorizarea unui salariat. Monografie contabila
    • "Administratorul societatii (platitoare de impozit pe profit) doreste sa acorde un ajutor unui salariat prin intermediul unei sponsorizari. Ajutorul acordat consta in achizitia unor electrocasnice. Este posibil acest lucru sau se considera venit salarial? Care este monografia contabila?". La aceste intrebari va raspunde unul dintre expertii nostri, in cele ce urmeaza. Raspunsul specialistului Potrivit art 4 lit (i) din Legea 32/1994 privind sponsorizarea, poate fi beneficiar al sponsorizarii:...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Finantelor: Actul normativ pentru scoaterea Vamii din subordinea ANAF va fi adoptat in luna iulie
    • Desi nici nu a fost inca pus in dezbatere publica, seful de la Finante anunta deja ca actul normativ privind scoaterea Vamii din subordinea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) va fi adoptat in luna iulie, a afirmat. Declaratia a fost facuta, miercuri, de ministrul Finantelor Publice, Eugen Teodorovici, la Forumul "Managementul integrat al frontierelor in contextul Presedintiei Romaniei la Consiliul Uniunii Europene". Acesta precizeaza ca astfel se va asigura independenta totala a...» citeste mai departe aici

  • Propunere legislativa in Senat: Persoanele aflate in concediu de crestere copil isi pot suplimenta veniturile lucrand ca bone
    • Potrivit unei propuneri legislative inregistrate la Senat pentru dezbatere, mamele care se afla in concediu de crestere copil (CCC) pot sa-si suplimenteze veniturile din perioada concediului lucrand ca bone. Asadar, initiatorii proiectului propun modificarea si completarea legii nr. 167 din 2014 privind exercitarea profesiei de bona, cu modificarile si completarile ulterioare, astfel incat persoanele aflate in CCC sa poata avea grija si de alti copii, nu doar de copiii proprii. Regula...» citeste mai departe aici

  • Refacturare servicii primite de la o persoana impozabila in regim special de scutire
    • "Societatea A inregistrata in scopuri de TVA in Romania, primeste o factura fara TVA pentru servicii de traducere de la o societate B din Romania (neplatitoare de TVA - regimul special pentru intreprinderi mici). Societatea A refactureaza 50% din contravaloarea acestui serviciu catre societatea C din Romania, societatea inregistrata ca platitoare de TVA", arata unul dintre cititorii nostri care are doua intrebari pe care le enuntam in cele ce urmeaza: 1. Avand in vedere ca factura initiala este...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016