Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ce obligatii fiscale avem la o achizitie intracomunitara de la o persoana fizica?

23-Mar-2015
9725

In randurile de mai jos, stabilim daca o societate din Romania, platitoare de TVA, neinregistrata in ROI, poate sa achizitioneze echipamente de la o persoana fizica din UE, precum si ce obligatii de declarare are societatea din Romania.



In primul rand, pentru a putea stabilit regimul TVA ar trebui sa stim daca persoana fizica respectiva actioneaza ca o ca o persoana neimpozabila (vinde aceste echipamente din patrimoniul personal) sau ca o persoana impozabila din punct de vedere al TVA (realizeaza activitatea economica de comert cu echipamente).

In masura in care persoana fizica respectiva actioneaza ca o persoana neimpozabila, atunci achizitia intracomunitara de bunuri este neimpozabila in Romania conform art. 126 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal si nu se declara decat in decontul de TVA ca achizitie neimpozabila. Nu se declara in declaratia 390 vies. De asemenea, societatea nu trebuie sa fie inregistrata in ROI. Cu toate acestea, in functie de scopul achizitionarii acestor bunuri, este posibil ca societatea din Romania sa aiba obligatia aplicarii regimului special de TVA pentru comertul cu bunuri second-hand.

In masura in care persoana fizica respectiva actioneaza ca o persoana impozabila, atunci ar trebui sa stim daca aceasta este inregistrata in scopuri de TVA sau nu.

In masura in care persoana fizica respectiva nu este inregistrata in scopuri de TVA, atunci inseamna ca pentru vanzarile de echipamente aceasta aplica un regim special de scutire de TVA pentru intreprinderile mici. In acest caz, achizitia intracomunitara efectuata de la aceasta persoana este de asemenea neimpozabila in Romania conform art. 126 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal
si nu se declara decat in decontul de TVA ca achizitie neimpozabila. Nu se declara in declaratia 390 vies. De asemenea, societatea nu trebuie sa fie inregistrata in ROI.

In masura in care persoana fizica respectiva este inregistrata in scopuri de TVA, atunci livrarile intracomunitare efectuate de aceasta vor fi scutite de TVA iar achizitiile intracomunitare efectuate de societatea din Romania vor fi impozabile in Romania. Pentru acestea societatea din Romania va trebui sa depuna declaratia 390. De asemenea, societatea trebuie sa fie inregistrata in ROI.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea, consultant fiscal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ce obligatii fiscale avem la o achizitie intracomunitara de la o persoana fizica?":
Rating:

Nota: 4.43 din 7 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016