Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ce tratament se aplica pentru cheltuielile de protocol?

20-Nov-2017
1412

In analiza de mai jos, avem o societate care inregistreaza in anul 2017 cheltuieli de protocol dupa cum urmeaza:



- cafea, apa, diverse produse protocol pentru diverse sedinte, intalniri cat si pentru uzul angajatilor. 
- mese la restaurant cu potentiali clienti, furnizori, parteneri de afaceri, angajati din grup care se deplaseaza in scopul rezolvarii anumitor situatii (scolarizari, implementari, alte activitati curente).

La fiecare factura de restaurant exista un referat cu detalii legate de partenerii de afaceri pentru care se efectueaza cheltuiala. Stabilim in ce masura cheltuielile de protocol sunt deductibile la calculul impozitului pe profit in limita de 2% si daca TVA-ul aferent acestor costuri este deductibil. De asemenea, vom vedea daca referatul este suficient pentru justificarea deductibilitatii acestor costuri.

Iata raspunsul specialistului:

In cadrul cheltuielilor de protocol ar trebui clasificate doar cheltuielile efectuate in legatura cu partenerii de afaceri/potentialii parteneri, nu si cu angajatii.


Conform art. 25 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, cheltuielile de protocol sunt deductibile in limita unei cote de 2% aplicate asupra profitului contabil la care se adauga cheltuielile cu impozitul pe profit si cheltuielile de protocol. In cadrul cheltuielilor de protocol se includ si cheltuielile inregistrate cu TVA colectata potrivit prevederilor titlului VII, pentru cadourile oferite de contribuabil, cu valoare mai mare de 100 lei.

In ceea ce priveste TVA pentru aceste actiuni de protocol, potrivit art. 297 alin. (7) lit. b) din Codul fiscal, nu este deductibila TVA datorata sau achitata pentru achizitiile de bauturi alcoolice si produse din tutun, cu exceptia cazurilor in care aceste bunuri sunt destinate revanzarii sau pentru a fi utilizate pentru prestari de servicii.

Pentru a justifica scopul cheltuielilor de protocol inregistrate, se poate utiliza referatul mentionat, care ar trebui supus aprobarii conducerii. Se pot anexa, de asemenea, copii de pe corespondenta purtata cu partenerii/potentialii parteneri privind unele negocieri, oferte, invitatii, contractele incheiate etc.

Daca in cadrul cheltuielilor de protocol se regasesc si cadouri oferite partenerilor/potentialilor parteneri de afaceri, conform art. 270 alin. (8) lit. c) din Codul Fiscal si a Normelor Metodologice aferente, nu constituie livrare de bunuri daca valoarea fiecarui cadou oferit este mai mica sau egala cu plafonul de 100 lei, exclusiv TVA. Cadoul cuprinde unul sau mai multe bunuri oferite gratuit.

In situatia in care persoana impozabila a oferit si cadouri care depasesc individual plafonul de 100 lei, exclusiv TVA, insumeaza valoarea depasirilor de plafon aferente unei perioade fiscale, care constituie livrare de bunuri cu plata, si colecteaza tva, daca taxa aferenta bunurilor respective este deductibila total sau partial. Se considera ca livrarea de bunuri are loc in ultima zi lucratoare a perioadei fiscale in care au fost acordate bunurile gratuit si a fost depasit plafonul. Baza impozabila, respectiv valoarea depasirilor de plafon, si taxa colectata aferenta se inscriu in autofactura prevazuta la art. 319 alin. (8) din Codul fiscal, care se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a acordat bunurile gratuit in cadrul actiunilor de protocol si a depasit plafonul.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Simona Stanculescu - Economist

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ce tratament se aplica pentru cheltuielile de protocol?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • MMPS modifica modelul unor documente pentru acordarea indemnizatiilor de sprijin Covid-19 (Ordinul nr. 1017/2020)
    • In Monitorul Oficial, Partea I nr. 474 din 4.06.2020, a fost publicat Ordinul nr. 1017/2880/2020 pentru modificarea anexei la Ordinul ministrului muncii si protectiei sociale si al ministrului culturii nr. 743/2.802/2020 privind aprobarea modelului documentelor prevazute la art. XV alin. (4) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020. Actul normativ a intrat in vigoare la data de 04.06.2020 si prevede modificarea modelului si continutului unor formulare necesare acordarii indemnizatiilor...» citeste mai departe aici

  • Noi masuri aplicabile beneficiarilor programelor nationale de sprijin acordate de MEEMA ( Ordinul 1802/2020)
    • In Monitorul Oficial, Partea I nr. 467 din 04.06.2020 a fost publicat Ordinul nr. 1802/2020 privind unele masuri aplicabile beneficiarilor programelor nationale gestionate de Ministerul Economiei, Energiei si Mediului de Afaceri. Actul normativ a intrat in vigoare in data de 4 iunie 2020 si prevede luarea in considerare a conditiilor exceptionale generate de starea de alerta in privinta dispozitiilor legale incidente in perioada starii de alerta pentru clauzele contractelor incheiate cu...» citeste mai departe aici

  • Depasirea perioadei aferenta rezidentei. Obligatii declarative si fiscale
    • Avem urmatoarea situatie pentru un salariat roman, angajat al societatii din Romania si aflat in delegatie la firma mama din Germania: Din iunie 2019 pana in 31.05.2020 are un numar de zile petrecute pe teritoriul altei tari (respectiv Germania) mai mare de 183 zile, dar in anul 2020 (ian-mai) numarul de zile este mai mic de 183 zile. Acest fapt se datoreaza si faptului ca din cauza situatiei cu Covid18 nu a mai putut parasi teritoriul Germaniei. Salariul este platit de firma din Romania pentru...» citeste mai departe aici

  • Certificatele de rezidenta fiscala. Conventia de evitare a dublei impuneri. Studiu de caz
    • Compania noastra are incheiate 2 contracte cu persoane impozabile rezidente in Belgia, pentru servicii de management, respectiv servicii de intermediere export tara in afara zonei UE. In 2019 am solicitat celor 2 parteneri Certificatul de rezidenta fiscala pentru anul 2019, astfel incat platile ce vor fi fost facute catre acestia sa fie efectuate fara retinerea impozitului pe venit. Astfel, am primit certificatele respective, insa: 1) pentru serviciile de management: se mentioneaza in mod...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016