Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cine are dreptul la deducere personala? Ce spun normele in vigoare

27-Feb-2012
6265
In ceea ce priveste deducerea personala, Codul fiscal actualizat prevede, potrivit art. 56 alin. (1) ca persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala, acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.

Astfel, conform alin. (2) din cadrul art. 56, deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.000 lei inclusiv, astfel:

- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere - 250 lei;

- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere - 350 lei;

- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere - 450 lei;
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii
Consilier Institutiile Statului in Control
Consilier Institutiile Statului in Control
Vezi detalii

- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere - 550 lei;

- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere - 650 lei.

Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 1.000,01 lei si 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.

Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.

Alin. (3) stabileste ca persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar.

(4) In cazul in care o persoana este intretinuta de mai multi contribuabili, suma reprezentand deducerea personala se atribuie unui singur contribuabil, conform intelegerii intre parti.

(5) Copiii minori, in varsta de pana la 18 ani impliniti, ai contribuabilului sunt considerati intretinuti.

(6) Suma reprezentand deducerea personala se acorda pentru persoanele aflate in intretinerea contribuabilului, pentru acea perioada impozabila din anul fiscal in care acestea au fost intretinute. Perioada se rotunjeste la luni intregi in favoarea contribuabilului.

(7) Nu sunt considerate persoane aflate in intretinere:

a) persoanele fizice care detin terenuri agricole si silvice in suprafata de peste 10.000 mp in zonele colinare si de ses si de peste 20.000 mp in zonele montane;

b) persoanele fizice care obtin venituri din cultivarea si din valorificarea florilor, legumelor si zarzavaturilor in sere, in solarii special destinate acestor scopuri si/sau in sistem irigat, din cultivarea si din valorificarea arbustilor, plantelor decorative si ciupercilor, precum si din exploatarea pepinierelor viticole si pomicole, indiferent de suprafata.

(8) Deducerea personala determinata potrivit prezentului articol nu se acorda personalului trimis in misiune permanenta in strainatate, potrivit legii.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cine are dreptul la deducere personala? Ce spun normele in vigoare":
Rating:

Nota: 3.5 din 3 voturi
Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile

Atentie contabili!

ANAF face controale drastice in 2017!
Noul Cod Fiscal a modificat legislatia. Amenzile sunt uriase!
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile"!


 



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (6)

27-Aug-2012

Buna ziua! Sunt angajata la o Societate Agricola, am doi copii peste 18 ani si primeste fiecare 350 lei pensie urmasi dupa sotul decedat. Copii sunt studenti. as vrea sa intreb daca am drept la deducere personala pentru ca sunt in intretinerea mea. Multumesc foarte mult!

29-Feb-2012

INTREBARE SOTUL MEU A DECEDAT FIICA MEA ARE O PENSIE DE URMAS DE 350 RON SI ESTE ELEVA,DE CE NU MAI BENEFICIEZ DE DEDUCERE PENTRU CA TOT IN INTRETINEREA MEA ESTE ,ATATA TIMP CAT A AVUT UN TATA CARE AVEA UN VENIT ORICUM MAI MARE DE 350 RON BENEFICIAM DE DEDUCERE,ACUM PENTRU CA EA ARE O PENSIE URIASA DE 350 ROM NU MAI BENEFICIEZ DE ACEASTA DEDUCERE

28-Feb-2012

De ce nu are dreptul la deducere personala o persoana care are un PF cu un copil in intretinere si cu venit lunar de 1000 ron? Doar ptr ca nu este salariat? Limpeziti-ma si pe mine va rog.. multumesc

28-Feb-2012

De ce nu au dreptul la deduceri personale persoanele care au un PFA cu venit mai mic de 1000 ron lunar? Doar ptr ca nu sunt salariati? Lamuriti-ma si pe mine fiindca contabila mea le-a dedus...

28-Feb-2012

intrebare: persoanele care nu realizeaza venituri in Ro.ex.personalul navigant cu contracte externe -cu persoane juridice straine in alte tari sunt persoane in tretinerea unei alte persoane care realizeaza venituri in Ro si implicit plateste impozit pe venitul din salarii.???





MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

ANAF face controale drastice in 2017!
Aflati cum sa va aparati de amenzile uriase
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile"