Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cum se trece la impozitul pe venitul microintreprinderilor pentru o societate cu activitate de consultanta?

27-Ian-2017
1666

Prin cele ce urmeaza, stabilim care sunt posibilitatile trecerii de la impozit pe profit la impozitul pe venitul microintreprinderilor in cazul unei societati cu un cod CAEN 7112 si daca ar trebui sa delimiteze prin contracte si prin facturare activitatile tehnice de cele de consultanta. Firma a functionat ca platitoare de impozit pe profit in perioada 2011-2016. Vom vedea daca se poate depune declaratie 010 de trecere pentru anul 2017 la microintreprindere cu mentiunea ca estimarea valorii activitatii de consultanta este sub 20% din cifra de afaceri.

In situatia in care la 31 decembrie 2016 societatea indeplineste cumulativ conditiile prevazute la art. 47 din Codul fiscal aceasta devine platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 01 ianuarie 2017. Conditiile care trebuiesc indeplinite cumulativ sunt:

a) a realizat venituri, altele decat cele obtinute din desfasurarea urmatoarelor activitati: activitati in domeniul bancar, in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital (cu exceptia activitatilor de intermediere in aceste domenii), in domeniul jocurilor de noroc, activitati de explorare, dezvoltare, exploatare a zacamintelor petroliere si gazelor naturale.
b) a realizat venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 500.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel valabil la inchiderea exercitiului financiar in care s-au inregistrat veniturile;
d) capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si unitatile administrativ-teritoriale;
e) nu se afla in dizolvare, urmata de lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.



Astfel, incadrarea veniturilor din consultanta se efectueaza in baza analizei contractelor incheiate intre parti, din care sa rezulte activitatile desfasurate, si nu a codului CAEN.

Consultanta consta in oferirea de sfaturi calificate in probleme de conducere si organizare nu si in efectuarea de studii si analize (prestari de servicii). Trebuie foarte clar stabilite in contract servciile care se vor efectua, fara a lasa loc de interpretare.

In functie de aceasta analiza puteti stabili daca societatea poate deveni platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor sau nu, in 2017.

Asadar, daca societatea avand codul CAEN 7112 "Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea", nu a desfasurat activitati de consultanta care nu au depasit 20% din veniturile totate, realizate, la data de 31.12.2016, se poate inregistra in anul 2017, ca platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, prin depunerea la organul fiscal a unei declaratii de mentiuni (010), pana la data de 31 Martie 2017 inclusiv, conform prevederilor de la art. 55 alin. (2) din fiscal.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cum se trece la impozitul pe venitul microintreprinderilor pentru o societate cu activitate de consultanta?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016