Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Declaratii PFA platitor de TVA doar in UE. Ce declaratii se depun?

01-Iul-2014
3483
In cazul unui PFA neplatitor de TVA in Romania, inscris insa in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari), identificam ce declaratii se depun (declaratia 300 sau declaratia 390) si ce se completeaza in rubrica de TVA pentru lucrari de renovare in cadrul unei firme dintr-un alt stat UE, firma platitoare de TVA.

Se mentioneaza ca PFA-ul inregistrat in Romania, pe baza pontajelor intocmite, factureaza fara TVA.

Mentionam astfel ca, intrucat PFA nu este platitoare de TVA in Romania deoarece nu a depasit plafonul cifrei de afaceri de 220.000 lei, pentru prestarile de servicii intracomunitare nu va depune decont de TVA, fiind considerat in continuare neplatitor de TVA, chiar daca are un cod de TVA special obtinut in baza art.153^1 din Codul fiscal in urma depunerii Declaratiei 091, destinat numai tranzactiilor intracomunitare.

Va raporta asadar tranzactia numai in Declaratia 390 – prestare de servicii intracomunitara, operatiune cu cod P in relatie cu partenerul din Franta.

Daca va efectua si achizitii intracomunitare de bunuri sau de servicii din UE va avea obligatia depunerii Decontului special de TVA cod 301, a platii efective a TVA la bugetul de stat, si totodata depunerea Declaratiei 390 pentru tipul de tranzactie efectuata.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Urmareste-ne pe Google News
Votati articolul "Declaratii PFA platitor de TVA doar in UE. Ce declaratii se depun?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz

Atentie contabili!

Schimbari radicale ale Codului fiscal aduse de O.G. nr. 16/2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016






Sfaturi de la experti



© 2007 - 2022 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Schimbari radicale ale Codului fiscal aduse de O.G. nr. 16/2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016