Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Emitere factura pe baza bonului fiscal. Cum tratam incasarile in numerar?

01-Sep-2016
5290

In analiza de mai jos, exemplul nostru il reprezinta o firma care inchiriaza autoturisme si care este neplatitoare de TVA, platind impozit pe microintreprindere. Clientii sunt atat persoane juridice, cat si fizice. Se emit facturi pentru toti clientii, iar platile se fac prin banca sau in numerar.

Pentru incasare in numerar se emite bon fiscal. Vom stabili daca e corect ca pentru persoanele fizice sa se inregistreze fiecare factura emisa si daca la incasarea cu bon de casa se inscrie pe bon incasarea la factura. In acest moment pe bonul de casa scrie inchiriere auto.

Iata raspunsul specialistului:

Potrivit art. 1, alin. (1) din OUG 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscal, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale, respectiv sa elibereze bonuri fiscale.

Bonurile fiscale nu reprezinta doar documente de incasare, ci documente care consemneaza prestarile de servicii (livrarile de bunuri) si care stau la baza inregistrarii veniturilor in contabilitatea persoanelor impozabile obligate sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Conform art. 1, alin. (2) din OUG 28/1999 coroborat cu art. 319, alin. (10), lit. a) din Codul fiscal, persoana impozablila este scutita de obligatia emiterii facturii pentru livrarile de bunuri prin magazinele de comert cu amanuntul si prestarile de servicii catre populatie, pentru care este obligatorie emiterea de bonuri fiscal, insa, la solicitarea clientilor beneficiari, operatorii economici vor elibera acestora si factura (fiscala).

Asadar, societatea poate emite facturi pentru incasarile realizate cu bonuri fiscale si va evidentia in jurnalele de vanzari prestarile de servicii pentru care au fost intocmite facturile fiscale, fara a evidentia si bonurile fiscale intrucat aceasta ar insemna o dublare a evdentierii serviciilor prestate.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Olteanu

 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Emitere factura pe baza bonului fiscal. Cum tratam incasarile in numerar?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016







Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2024 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016