Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Incasarea cu cardul bancar de la PFA. Ce tratament fiscal se aplica?

07-Apr-2016
3952

In randurile de mai jos, dam ca exemplu o persoana fizica autorizata (PFA), cu profesie liberala si neplatitoare de TVA. Stabilim daca pentru incasarile prin card bancar prin intermediul POS-ul instalat la sediul persoanei fizice autorizate este necesara cumpararea unei case de marcat sau emiterea unei facturi.

 Persoana desfasoara activitati scutite de TVA. Pentru incasarile in numerar de pana acum nu a fost utilizata casa de marcat pentru ca activitatea profesiilor liberale este exceptata de la folosirea casei de marcat. Vom vedea insa daca e necesara casa de marcat pentru incasarile prin card bancar.


Conform art. 1 alin (1) din OUG 28/1999, cu modificarile si completarile ulterioare, operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Potrivit prevederilor art.2 lit. f) din OUG 28/1999, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt exceptate de la prevederile art. 1 alin. (1), incasarile efectuate din activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale.

La art. 15 din Normele metodologice de aplicare, se prevede ca:

"Art. 15
Intra sub incidenta prevederilor art. 2 lit. f) din ordonanta de urgenta:

a) profesiile libere sub toate formele de organizare, care nu implica crearea unei societati comerciale, desfasurate de catre notari, avocati, experti autorizati, medici, experti contabili, contabili autorizati, arhitecti, precum si de alte persoane fizice care presteaza servicii cu caracter profesional in domeniul stiintific, literar, artistic si educativ;

b) activitatile economice desfasurate in mod independent, inclusiv prin practicarea unei meserii, de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane."

Prin urmare, persoana fizica, care desfasoara o profesie libera, nu are obligatia de a detine casa de marcat, iar pentru incasarea cu cardul bancar, trebuie sa emiteti o factura, catre clientul respectiv.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Incasarea cu cardul bancar de la PFA. Ce tratament fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 4.14 din 7 voturi
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2022 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Noile reguli de deductibilitate au fost MODIFICATE in 2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016