Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Regim fiscal pentru masa calda si achitarea cheltuielilor de vacanta ale salariatilor

29-Nov-2018
10976

Care este regimul fiscal care se aplica in cazul unei societati care deconteaza cheltuielile de vacanta si acorda o masa calda angajatilor? In analiza de astazi, specialistul nostru a plecat de la urmatoarea situatie:

“O societate acorda o masa calda angajatilor, masa livrata de o firma de catering din exterior, mai exact de un restaurant din apropierea firmei – masa nu este oferita tuturor angajatilor din cadrul companiei. Poate fi considerata cheltuiala sociala, deductibilitate limitat 5%? Trebuie facut act aditional angajatilor care beneficiaza de acest avantaj, iar plafonul la care ne limitam este 5% x veniturile persoanelor care beneficiaza de acest beneficiu? Aceeasi situatie o am si in cazul cheltuielor de vacanta. Sunt persoane care primesc bani de vacanta si persoane care nu primesc”, spune unul dintre cititorii nostri. 

Raspunsul specialistului

Conform art. 25, alin. (3), lit. b) din Codul fiscal:
"(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:…..
b) cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. Intra sub incidenta acestei limite urmatoarele:
………………………….
4. alte cheltuieli cu caracter social efectuate in baza contractului colectiv de munca sau a unui regulament intern;"

In normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, la punctul 15, se precizeaza:


"15. (1) Cheltuielile efectuate in baza contractului colectiv de munca, ce intra sub incidenta prevederilor art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, sunt cheltuielile de natura sociala stabilite in cadrul contractelor colective de munca la nivel national, de ramura, grup de unitati si unitati, altele decat cele mentionate in mod expres in cadrul art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal".

Asadar, pentru ca aceste cheltuieli cu masa acordata unor salariati sa fie inclusa in categoria cheltuielilor sociale, acest lucru trebuie specificat in regulamentul intern al societatii, impreuna cu criteriile in baza carora se acorda aceasta facilitate. Rationamentul este similar si in cazul cheltuielilor de vacanta.
Cheltuielile cu salariile personalului care se iau in calcul la determinarea limitei pentru cheltuieli sociale sunt cele inregistrate pentru tot personalul societatii, nu doar pentru aceia care beneficiaza de aceste facilitati.

Daca se depaseste acest plafon, atat in situatia in care se acorda o masa salariatilor cat si in situatia in care se achita cheltuieli de vacanta, aceste beneficii sunt considerate, din punct de vedere fiscal, venituri asimilate salariilor (art. 76, alin (2) lit. s) din Codul fiscal, punctul 12, alin (1) din Normele metodologice de aplicare) si se impoziteaza in consecinta.
"Art. 76 alin (2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplica si urmatoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
……………………
s) orice alte sume sau avantaje in bani ori in natura."

Norme metodologice de aplicare:
"12. (1) In sensul art. 76 alin. (1) si (2) din Codul fiscal, veniturile brute din salarii sau asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor incasate si/sau contravaloarea veniturilor in natura primite ca urmare a unei relatii contractuale de munca, raport de serviciu, act de detasare, precum si orice sume de natura salariala primite in baza unor statute speciale prevazute de lege, indiferent de perioada la care se refera, si care sunt realizate din:
……………….
(ix) orice alte castiguri in bani si in natura, primite de la angajatori de catre angajati, ca plata a muncii lor;"

Pentru societate, cheltuielile cu salariile si cele asimilate salariilor sunt cheltuieli deductibile pentru determinarea rezultatului fiscal, in conformitate cu prevederile art. 25, alin. (2).

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Regim fiscal pentru masa calda si achitarea cheltuielilor de vacanta ale salariatilor":
Rating:

Nota: 4.1 din 5 voturi
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • OUG 111/2021 prevede acordarea Somajului Tehnic. Cine NU poate beneficia de sprijinul financiar
    • De curand autoritatile au stabilit, prin OUG 111/2021, reintroducerea Somajului Tehnic- masura care prevede sprijin financiar pentru firmele afectate de criza generata de pandemia Covid-19. Anumite persoane NU pot beneficia insa de ajutor. Astfel, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta si pana la 31 decembrie 2021, pentru perioada suspendarii temporare a contractului individual de munca, din initiativa angajatorului, indemnizatiile de care beneficiaza salariatii se...» citeste mai departe aici

  • Cand trebuie facuta evaluarea cladirilor
    • Societatea X a facut ultima evaluarea a cladirilor in decembrie 2018, cand ar trebui sa faca urmatoarea evaluare? Raspunsul expertului contabil Vera Constantin: Legea 296/2020 modifica art. 460 alin (6) din Codul fiscal, astfel ca este prevazuta efectuarea evaluarii cladirilor o data la 5 ani. Deoarece nu se precizeaza expres in legea data intrarii in vigoare a prevederilor art. I pct. 191-219, in urma analizarii prevederilor acestei legi se considera ca data intrarii in vigoare a acestor...» citeste mai departe aici

  • Masca a devenit obligatorie in toate spatiile publice inchise sau deschise. Persoane exceptate de la regula
    • In contextul cresterii cazurilor de Covid-19, a fost adoptata o noua lege care prevede obligativitatea purtarii mastii de protectie in toate spatiile publice inchise sau deschise. Totusi, exista si cateva exceptii de la regula. Conform Ordinului 2.282/2021, se instituie obligativitatea purtarii mastii de protectie, astfel incat sa acopere nasul si gura, in toate spatiile publice inchise si deschise, precum si la locul de munca si in mijloacele de transport in comun. Sunt exceptate de la masura...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016