Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Masa acordata ca avantaje in natura salariatilor. Includem cota de TVA? Cum inregistram in contabilitate?

15-Oct-2015
1931

Discutam astazi despre masura in care valoarea meselor acordate ca avantaje in natura pentru salariati cuprinde si TVA-ul aferent. De asemenea, verificam daca urmatoarele inregistrari contabile sunt corecte in ce priveste TVA-ul.

- la cumparare ingrediente:
302 = 401 - 10.000 lei
4426 = 401 - 2.400 lei
-la contabilitatea pe avantaje:
641 = 421 - 10.000 lei + contract
635 = 4427 - 2.400 lei
Cont 635 cheltuiala deductibila

In ceea ce priveste suma TVA deductibila aferenta serviciilor privind masa calda, aveti de ales una din urmatoarele trei variante:

Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii

1. sa exercitati dreptul de deducere a TVA, caz in care suma respectiva reintregeste valoarea avantajului in natura acordat fiecarui salariat;
2. sa exercitati dreptul de deducere a TVA la momentul achizitiei bunurilor, dar sa ajustati suma TVA dedusa daca suma TVA nu este inclusa in valoarea avantajului la salariat;
3. sa nu exercitati dreptul de deducere a TVA, considerand suma respectiva nedeductibila d.p.d.v. fiscal la determinarea profitului impozabil.

Avantajele in natura sunt venituri asimilate salariilor, fiind reglementate prin art. 55 alin. (3) lit. b). Astfel, valoarea acestor avantaje se impoziteaza la salariati prin retinerea la sursa a impozitului pe venituri 16% si a contributiilor sociale obligatorii conform prevederilor art. 296 ^4 alin. (1) lit. u) din Codul fiscal "Baza lunara de calcul al contributiilor sociale individuale obligatorii, in cazul persoanelor prevazute la art. 296^3 lit. a) si b), reprezinta castigul brut realizat din activitati dependente, in tara si in strainatate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internationale la care Romania este parte, care include:…. u) orice alte sume de natura salariala sau avantaje asimilate salariilor in vederea impunerii".

Deci, valoarea avantajului in natura poate cuprinde si suma TVA aferenta, dar numai daca s-a exercitat dreptul de deducere. Valoarea avantajului astfel calculat se inscrie intr-o coloana distincta din statul de salarii, fiind inclus in baza de calcul pentru determinarea:

- obligatiilor de plata ale angajatului constand in contributii si impozit pe venit cu retinere la sursa;
- obligatiilor de plata datorate de angajator.

Avand in vedere faptul ca includerea sumei TVA deduse in valoarea avantajului in natura acordata salariatilor nu este obligatorie, suma TVA dedusa de catre angajatorul persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA trebuie ajustata, prin colectarea TVA pe baza unei autofacturi emise deoarece suma TVA dedusa nu a fost destinata realizarii de operatiuni taxabil din punctul de vedere al TVA. Practic, in acest caz, are loc o operatiune asimilata unei livrari de bunuri conform prevederilor art. 128 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal "(4) Sunt asimilate livrarilor de bunuri efectuate cu plata urmatoarele operatiuni:.....b) preluarea de catre o persoana impozabila a bunurilor mobile achizitionate sau produse de catre aceasta pentru a fi puse la dispozitie altor persoane in mod gratuit, daca taxa aferenta bunurilor respective sau partilor lor componente a fost dedusa total sau partial; "pentru care se emite autofactura ca document fiscal prin care se colecteaza TVA. In aceasta situatie, avand in vedere ca suma TVA dedusa nu este inclusa in valoarea avantajului in natura, dar trebuie colectata ca efect al ajustarii obligatorii a dreptului de deducere, cheltuiala inregistrata prin formula contabila 635 sau 6588 = 4427 este nedeductibila la determinarea profitului impozabil. In acest sens, aduc drept argument prevederile art. 21 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal prin care legiuitorul ofera contribuabilului, indirect, posibilitatea de a selecta alternativa convenabila acestuia (sa includa sau sa nu includa TVA in valoarea avantajului): "(4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile: d) cheltuielile cu taxa pe valoarea adaugata aferenta bunurilor acordate salariatilor sub forma unor avantaje in natura, daca valoarea acestora nu a fost impozitata prin retinere la sursa; ....".

Deci, cheltuiala cu suma TVA care nu se deduce, este nedeductibila d.p.d.v. al impozitului pe profit, dar numai daca suma TVA nu a fost impozitata prin retinere la sursa la salariat. Asa cum se poate constata, reintregirea avantajului in natura cu suma TVA dedusa este optionala.

Fata de tratamentul contabil propus, va comunicam ca acesta este corect, ati mers pe varianta b cu ajustarea de TVA, insa cheltuiala cu TVA ajustat - 635 - este nedeductibila fiscal la calculul impozitului pe profit conform celor prezentate mai sus.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma - Consultant fiscal, expert contabil si auditor

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Masa acordata ca avantaje in natura salariatilor. Includem cota de TVA? Cum inregistram in contabilitate?":
Rating:

Nota: 3 din 2 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Cum se impoziteaza in 2017 bunurile sau serviciile acordate gratuit asociatilor
    • Pentru contribuabilii platitori de impozit pe profit cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii, sunt cheltuieli nedeductibile la determinarea rezultatului fiscal. Printre altele, sunt considerate cheltuieli facute in favoarea actionarilor sau asociatilor: - bunurile, marfurile si serviciile acordate actionarilor sau...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.