Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Societati afiliate si preturi de transfer. Cum stabilim un pret corect de inchiere?

22-Ian-2015
2353
In analiza de mai jos, subiectul se refera la doua societati afiliate, care tocmai isi incep activitatea. Una dintre ele detine o hala (A), iar cealalta face productie in hala respectiva (B). Se va stabili daca legea prevede o suma minima care trebuie facturata de firma A, in conditiile in care administratorul firmei A doreste sa factureze o suma modica de inchiriere, pana cand firma B isi va incepe activitatea de productie.

Se poate acest lucru, fara ca organele de control sa recalculeze pretul de inchiriere la pretul pietei?

Din punct de vedere fiscal, deoarece cele doua societati A si B sunt persoane afiliate in intelesul art. 7 alin. (1) pct. 21 lit. c) din Codul fiscal, tranzactiile dintre ele trebuie sa se realizeze la nivelul pretului de piata.

In caz contrar, organele fiscale au dreptul sa ajusteze suma venitului sau a cheltuielii oricareia dintre cele doua firme, dupa cum este necesar, conform art. 11 alin. (2) din Codul fiscal, care metioneaza obligativitatea ca preturile de transfer sa reflecte preturi de piata.

Normele metodologice de aplicare a art. 11 din Codul fiscal furnizeaza detalii cu privire la metodele care pot fi aplicate pentru stabilirea/verificarea preturilor de transfer.

In cazul tranzactiilor cu persoane afiliate se intocmeste si se prezinta la solicitarea organelor de inspectie fiscala, dosarul preturilor de transfer asa cum prevede art. 79 alin. (2) din Codul de procedura fiscala.

Ordinul 222/2008 privind continutul dosarului preturilor de transfer stabileste informatiile necesare a fi incluse in dosarul de preturi de transfer, termenul de prezentare a documentatiei, procedura de estimare a preturilor de transfer in absenta documentarii acestora de catre contribuabil, precum si formatul notificarii transmise de ANAF privind solicitarea dosarului de preturi de transfer.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Societati afiliate si preturi de transfer. Cum stabilim un pret corect de inchiere?":
Rating:

Nota: 3.25 din 2 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016