Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Sponsorizare persoana juridica cu an fiscal diferit de anul calendaristic

13-Ian-2020
1932

Care sunt reglementarile pe care o companie privata trebuie sa le aiba in vedere pentru a dona 20% din impozitul pe profit, unui ONG inscris in registru? Despre acest subiect va vorbi specialistul nostru in cele ce urmeaza, luand de referinta cazul unei societati care are an fiscal diferit de anul calenaristic si care a incheiat situatiile financiare la 30.06.2019. Vom vedea, asadar, daca in aceasta situatie se mai poate opta pentru redirectionarea celor 20%?

Specialistul nostru arata ca, pentru a formula un raspunsul la aceasta speta este important de specificat ca operatiunea de donatie nu este prevazuta de Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, in sensul acordarii creditului fiscal.

Dispozitiile Codului civil, prevad la art. 984 si urmatoarele, ca o persoana poate dispune cu titlu gratuit de bunurile sale, in tot sau in parte, in favoarea unei alte persoane, operatiune care se realizeaza prin donatie sau prin legat cuprins in testament.

Donatia se incheie prin inscris autentic, sub sanctiunea nulitatii absolute.

In ceea ce priveste tratamentul fiscal aplicabil cheltuielilor cu donatia mentionam ca ele nu pot fi asimilate cheltuielilor cu sponsorizarea, cheltuieli care sunt expres prevazute de Codul fiscal la art. 25, alin. (4), lit. i). Aceste prevederi fac trimitere directa la Legea sponsorizarii nr. 32/1994, cu modificarile ulterioare.

In acest context presupunem ca intrebarea d-voastra se refera la operatiunea de sponsorizare, pentru care legea fiscala instituie creditul fiscal.

Sponsorizarea implica existenta unui contract care se incheie obligatoriu in forma scrisa, din continutul caruia trebuie sa rezulte obiectul sponsorizarii, valoarea contractului, durata sponsorizarii, drepturile si obligatiile partilor implicate in actul de sponsorizare, adica ale sponsorului si ale beneficiarului.

Sponsorul poate fi orice persoana fizica sau juridica romana (platitoare de impozit pe profit sau de impozit pe veniturile microintreprinderilor) sau din strainatate.

La alin. (4) din legea sponsorizarii este prevazut ca poate fi sponsorizata orice persoana juridica sau fizica (in conditiile expres prevazute) care ”desfasoara sau urmeaza sa desfasoare o activitate cu caracter direct umanitar, filantropic, cultural, artistic, educativ, stiintific, religios, sportiv sau care este destinata protectiei drepturilor omului si educatiei civice ori calitatii mediului inconjurator.”

Sponsorizarea se poate face in bani si in obiecte. Bunurile materiale care fac obiectul sponsorizarii sunt evaluate prin contractul de sponsorizare.

Cheltuiala cu sponsorizarea oferita in baza Legii nr. 32/1994, cu modificarile ulterioare, si inregistrata in evidenta contabila, nu reprezinta o cheltuiala deductibila fiscal atunci cand se determina impozitul pe profit, conform prevederilor art. 25, alin. (4), lit. i). Suma sponsorizata poate reprezenta un credit fiscal, in sensul ca sponsorul plateste mai putin impozit pe profit cu valoarea sumelor platite beneficiarului sponsorizarii. Adica in loc sa achite bugetului de stat impozitul pe profit acorda suma respectiva organizatiei nonprofit.

De aceea pentru a fi inclus in calculul impozitului pe profit pe anul/trimestrul respectiv, contractul de sponsorizare trebuie incheiat in aceasta perioada, termenele trebuie sa se refere la perioada respectiva (si nu cand realizeaza veniturile societatea), iar plata trebuie efectuata si ea in aceasta perioada.

Acestea se scad din impozitul pe profit datorat pentru perioada in care se stabileste acesta, daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

- sunt in limita a 0,5% din cifra de afaceri si 075% incepand cu trim. III al anului 2019;

- nu reprezinta mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.

Atunci cand vorbim de cheltuieli cu sponsorizarea avem in vedere cazul in care sumele respective sunt inregistrate in evidenta contabila proprie prin nota contabila 6584 "Cheltuieli cu sumele sau bunurile acordate ca sponsorizare" = 5121 "Conturi la banci in lei”.

Sumele trecute in contractul de sponsorizare care nu sunt platite efectiv, adica pentru care nu exista documente justificative, nu pot fi inregistrate in cheltuielile perioadei.

Suma integrala a sponsorizarii care nu se incadreaza in limitele mai sus prezentate, poate fi dedusa timp de 7 ani consecutivi, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit.

In ceea ce priveste intrebarea d-voastra, retinem ca ati aplicat prevederile art. 27 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile ulterioare, si pe cele ale art. 16, alin. (5) din Legea nr. 227/2015, privind Codul fiscal, in sensul ca ati optat pentru un an finaciar si fiscal diferit de anul calendaristic, care s-a incheiat la data de 30 iunie 2019. Declaratia 101 privind impozitul pe profit a avut termen de depunere 25 octombrie 2019. Acum societatea se afla in cel de al doilea trimestru al perioadei fiscale 2019-2020.

Si in acest caz sunt aplicabile prevederile Legii sponsorizarii cu privire la existenta contractului de sponsorizare precum si cele ale Codului fiscal. Prin urmare, consideram ca nu mai pot fi directionate cele 20% din impozitul pe profit datorat pentru anul fiscal incheiat la 30.06.2019 deoarece contractul pe baza caruia se va efectua aceasta operatiune se va incheia in anul 2020, in afara perioadei fiscale 2018-2019.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Sponsorizare persoana juridica cu an fiscal diferit de anul calendaristic":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016