Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Vanzare marfa si contract de vanzare in valuta. Cum se factureaza?

01-Dec-2014
980
In analiza de mai jos, subiectul e reprezentat de o societate cu obiect de activitate vanzare marfa, are contracte de vanzare in valuta si factureaza diferenta de curs. Stabilim cum factureaza aceasta diferenta de curs.

Avand in vedere ca in cazul analizat este vorba despre contracte de vanzare in valuta,este necesar sa cunoastem daca diferentele de curs valutar reprezinta sau nu diferente de pret facturabile.
Pentru a clarifica aceast aspect, trebuie sa pornim de la prevederile pct. 22 alin. (3) din Hot. 44/2004 data in aplicarea prevederilor Art. 139^1 din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, conform carora: "Pentru livrari de bunuri sau prestari de servicii in interiorul tarii, contractate in valuta cu decontare in lei la cursul de schimb din data platii, diferentele de curs dintre cursul de schimb mentionat in factura intocmita conform alin. (1) si cursul de schimb utilizat la data incasarii nu sunt considerate diferente de pret si nu se emite o factura in acest sens".

Din prevederile mentionate mai sus rezulta ca diferentele de curs valutar dintre cursul de schimb mentionat in factura initiala si cursul de schimb utilizat la data incasarii nu sunt considerate diferente de pret, deci vanzatorul nu trebuie sa emita factura reprezentand diferente de curs valutar.

Totusi, partile pot agrea prin contract faptul ca eventualele diferente de curs valutar constituie diferente de pret care vor fi facturate de catre furnizor. In acest de caz, se considera ca pretul facturat initial prin raportare la cursul din data emiterii facturii este pretul provizoriu al operatiunii, urmand ca pretul definitiv sa fie stabilit prin raportare la cursul valutar din data incasarii efective. Astfel, factura de diferente curs reprezinta o factura de ajustare a pretului. Diferentele de pret astfel facturate reintregesc baza de impozitare a TVA, diferentele de curs fiind facturate cu TVA.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili 12 actualizari


Rezolvati rapid si perfect legal orice problema generata de noile reglementari ce modifica in Codul fiscal 4 argumente solide pentru a va abona la Consilier – Taxe si Impozite pentru Contabili 1 Evitati garantat orice greseala fiscala din contabilitate 2 Va rezolvati rapid toate problemele de fiscalitate 3 Salvati sume importante din...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec


In opinia noastra, partile sunt libere sa procedeze in acest fel in virtutea principiului libertatii contractuale.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Vanzare marfa si contract de vanzare in valuta. Cum se factureaza?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016