Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Factura amenda in constructii. Ce regim TVA se aplica?

28-Sep-2016
645

In analiza urmatoare, o societate X inregistrata in scopuri de TVA a primit de la o alta societate Y persoana juridica inregistrata in scopuri de TVA o factura pentru o amenda in constructie cu TVA. Vom vedea daca e corect sa se factureze cu TVA.

In primul rand, exista o neclaritate in formularea acestei intrebari cu privire la faptul ca nu intelegem ce reprezinta factura la care faceti referire.

In cazul in care este vorba despre refacturarea unei amenzi, atunci aceasta tratamentul TVA este urmatorul:

- Daca amenda platita de societatea Y si refacturata societatii X constituie cheltuiala accesorie unei prestari de servicii pe care Y o realizeaza catre X atunci amenda reprezinta o componenta a pretului si intra astfel in baza de impozitare a prestarii de servicii motiv pentru care factura se emite cu TVA. Conform pct. 30 din Normele de aplicare a art. 286 din Codul fiscal, orice cheltuieli accesorii efectuate de persoana care realizeaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii se includ in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata, chiar daca fac obiectul unui contract separat.

Exista o singura livrare/prestare in cazul in care unul sau mai multe elemente trebuie considerate ca reprezentand tranzactia principala, in timp ce unul sau mai multe elemente trebuie considerate cheltuieli accesorii care beneficiaza de tratamentul fiscal al tranzactiei principale referitoare, printre altele, la locul livrarii/prestarii, cotele, scutirile ca si livrarea/prestarea de care sunt legate.

- Daca amenda platita de societatea Y si refacturata societatii X nu are legatura cu o operatiune taxabile derulata intre Y si X atunci aceasta nu intra in baza de impozitare si factura se va emite fara TVA. Conform pct. 31 din Normele de aplicare a art. 286 din Codul fiscal, se considera ca are loc o refacturare de cheltuieli, in sensul alin. (4), atunci cand sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

a) persoana impozabila urmareste doar recuperarea contravalorii unor achizitii de bunuri/servicii care au fost efectuate pe numele sau, dar in contul altei persoane;

Fisa sintetica pe platitor
Fisa sintetica pe platitor
Vezi detalii
Agricultura. Monografii contabile specifice
Agricultura. Monografii contabile specifice
Vezi detalii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Vezi detalii

b) persoana impozabila nu recupereaza mai mult decat cheltuiala efectuata.

Pentru a stabili cu exactitate regimul TVA trebuie analizat contractul incheiat intre Y si X si vazut ce prevede acesta referitor la refacturarea amenzilor.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea - Consultant fiscal

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Factura amenda in constructii. Ce regim TVA se aplica?":
Rating:

Nota: 4.5 din 2 voturi
Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile

Atentie contabili!

ANAF face controale drastice in 2017!
Noul Cod Fiscal a modificat legislatia. Amenzile sunt uriase!
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile"!


 



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

ANAF face controale drastice in 2017!
Aflati cum sa va aparati de amenzile uriase
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Control ANAF - 12 solutii pentru a evita amenzile"