Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Facturare livrare intracomunitara. Cum procedam corect?

20-Feb-2014
9682
Pentru a constata in ce masura procedam corect la facturile emise pentru livrarile intracomunitare,
stabilim ce solutii aplica o societate B din Romania care efectueaza urmatoarele operatiuni: cumpara marfuri de la societatea A din Romania pe care le livreaza la C in Belgia. Transportul se face de la depozitul lui A din Ungaria la C conform CMR-ului.


Societatea B primeste o factura de la A cu TVA desi marfurile nu se afla pe teritoriul Romaniei. Vom vedea daca s-a procedat corect si cum va factura societatea B livrarea in Belgia. 

Se mentioneaza ca toate societatile sunt platitoare de TVA si au cod valid in VIES.

Este corect modul de facturare efectuat de B din Romania catre A din Romania aplicand TVA de 24 % intrucat ambele societati sunt din Romania, iar ca livrarea sa fie intarcomunitara si scutita de TVA, se impune ca livrarea sa fie efectuata intre societati din state membre diferite, iar A trebuia sa ii furnizeze un cod de TVA din UE si nu din Romania.
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii

Conform prevederilor art. 143 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal livrarile intarcomunitare sunt scutite daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele doua conditii:

- cumparatorul persoana impozabila din Comunitate comunica vanzatorului din Romania un cod de inregistrare in scopuri de TVA eliberat de autoritatea fiscala din oricare alt stat membru, dar nu din Romania si isi asuma astfel responsabilitatea achitarii TVA aferente livrarii de bunuri efectuate de firma din Romania. 

In acest caz, furnizorul bunurilor din Romania este obligat sa verifice valabilitatea codului comunicat de catre cumparator - societatea A din Romania. In situatia in care SC A furnizeaza un cod de TVA cu prefix RO - din Romania, livrarea efectuata de catre firma B din Romania nu se mai incadreaza la operatiuni scutite cu drept de deducere, ci la operatiuni taxabile pentru care se colecteaza TVA prin aplicarea cotei standard TVA de 24%.

- furnizorul din Romania face dovada faptului ca bunurile au parasit teritoriul Romaniei si au fost transportate intr-un stat membru. Indiferent de conditia de livrare negociata prin contract, de exemplu Ex work sau FCA sau C.I.P. Carriage etc., operatiunea trebuie considerata o livrare intracomunitara de bunuri in situatia in care, din documentul de transport rezulta ca bunurile au fost expediate din Romania pe teritoriul unui stat membru..

Daca operatiunea NU indeplineste cele doua conditii, factura se emite in regim de taxare – cu cota de TVA de 24%.

Societatea B din Romania va emite o factura fara TVA catre societatea din Belgia daca se indeplinesc cele doua conditii de mai sus (respectiv C din Belgia comunica un cod valid de TVA si daca B face dovada transportului marfurilor din Romania in Belgia).

Pe langa cele doua conditii enumerate, furnizorul din Romania trebuie sa motiveze aplicarea regimului de scutire cu drept de deducere a TVA si in baza unor documente justificative. Prin articolul 10 din OMFP 2222 din 22 decembrie 2006 privind aprobarea Instructiunilor de aplicare a scutirii de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la art. 143 alin. (1) lit. a) - i), art. 143 alin. (2) si art. 144^1 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu ultima modificare efectuata prin OMFP 1708 din 14 decembrie 2012, sunt enumerate urmatoarele documente impuse pentru justificarea incadrarii corecte la operatiuni scutite cu drept de deducere a TVA: 

- factura completata cu informatiile reglementate prin art. 155 alin. (19) din Codul fiscal;
- documentul care atesta ca bunurile au fost transportate din Romania in alt stat membru;
- dupa caz, orice alt document care atesta ca bunurile sunt expediate sau transportate din Romania intr-un stat membru: contractul/comanda de cumparare, documentul de asigurare.

Valoarea livrarii intracomunitare efectuate se raporteaza atat la randul 1 din decontul de TVA cod 300 "Livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. a) si d) din Codul fiscal", cat si cu simbolul L prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES numai daca este scutita cu drept de deducere.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Facturare livrare intracomunitara. Cum procedam corect?":
Rating:

Nota: 4.11 din 14 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

28-Feb-2014

Consider ca acest raspuns este total eronat din toate punctele de vedere :1. in primul rand nu B ii factureaza lui A ci invers;2. Nu exista astfel de definitii in codul fiscal . Din contra , pt ca o operatiune sa fie impozabila in Ro trebuie sa indeplineasca niste conditii :Conform art 126 al- 1lit b : ?Din punct de vedere al taxei sunt opera?iuni impozabile ţn RomÔnia cele care ţndeplinesc cumulativ urm?toarele condi?ii:.................b locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi ţn RomÔnia, ţn conformitate cu prevederile art. 132 ?i 133;Art. 132. - 1 Se consider? a fi locul livr?rii de bunuri:a locul unde se g?sesc bunurile ţn momentul cÔnd ţncepe expedierea sau transportul, ţn cazul bunurilor care sunt expediate sau transportate de furnizor, de cump?r?tor sau de un ter?Mai mult, daca A are depozit in Ungaria, inseamna ca este inregistrata in Ungaria.Deci achizitia este o operatiune neimpozabila in Romania si A ii factureaza lui B fara tva . Poate factura insa cu tva de pe codul de tva de Ungatia cu tva de Ungaria, iar livrarea este intracomunitara de pe codul de Ungaria .





MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.