Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Regularizare facturi primite pentru avansuri achitate. Ce raspunde expertul contabil

16-Iul-2015
5135

In cazul urmator, o societate neplatitoare de TVA a platit un avans pentru un mijloc fix, iar cand a devenit platitoare de TVA a primit factura de stornare avans. La factura de storno se storneaza si TVA-ul deductibil chiar daca nu s-a dedus initial?

Dupa parerea mea, factura de stornare a avansului s-a efectuat la data livrarii bunului care a coincis cu inregistrarea in scopuri de TVA a societatii pe care o reprezentati.

La livrarea bunului, furnizorul a procedat corect efectuand regularizarea facturii emise initial, la data incasarii avansului ca fapt generator. Astfel, a respectat prevederile legale prin inscrierea, cu semnul minus, atat a bazei de impozitare a TVA, cat si a TVA aferenta. Aceasta regularizare trebuie efectuata de catre furnizorul/prestatorul din Romania, inregistrat in scopuri de TVA, indiferent de faptul ca beneficiarul bunului/serviciului este sau nu este persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Romania. Daca avansul s-a incasat partial, se aplica regimul de impozitare in vigoare la data livrarii bunurilor, aspect reglementat prin art. 134 alin. (5) din Codul fiscal In cazul schimbarii regimului de impozitare se va proceda la regularizare pentru a se aplica regimul de impozitare in vigoare la data livrarii de bunuri …… pentru cazurile prevazute la …..art. 134^2 alin. (2) lit. b), daca a fost incasat un avans pentru valoarea partiala a livrarii de bunuri sau a prestarii de servicii, mai putin in cazul operatiunilor pentru care se aplica sistemul TVA la incasare pentru care se aplica regulile stabilite la art. 134^2 alin. (7) , art. 140 alin. (4) din Codul fiscal In cazul schimbarii cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cota in vigoare la data livrarii de bunuri sau prestarii de servicii, pentru cazurile prevazute la art. 134^2 alin. (2), precum si in situatia prevazuta la alin. (3^1). Prin alin. (3^1) al art. 140 se reglementeaza in mod expres faptul ca In cazul operatiunilor supuse sistemului TVA la incasare, cota aplicabila este cea in vigoare la data la care intervine faptul generator, cu exceptia situatiilor in care este emisa o factura sau este incasat un avans, inainte de data livrarii/prestarii, pentru care se aplica cota in vigoare la data la care a fost emisa factura ori la data la care a fost incasat avansul.

Din punct de vedere contabil, succesiunea inregistrarilor contabil si fiscale este urmatoarea:

plata avansului catre furnizor 3.000 lei, din care baza de impozitare TVA 2.419,35 lei si TVA 580,65 lei:

4093 = 5121 3.000,00 lei
"Avansuri acordate pentru "Conturi la banci in lei"


imobilizari corporale"


Inregistrarea s-a efectuat conform extrasului de cont ca document

justificativ. Cumparatorul nu a exercitat dreptul de deducere a sumei TVA deductibile in suma de 580,65 lei deoarece nu era persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA la momentul platii avansului.

livrarea bunului de catre furnizor:

% = 404 8.000,00 lei
2131 "Furnizori de 6.451,62 lei
"Echipamente tehnologice" imobilizari"
4426 1.548,38 lei
"TVA deductibila"

La data achizitiei, cumparatorul exercita dreptul de deducere a sumei TVA de 1.548,38 lei deoarece este persoana impozabila inregistrata TVA la data receptiei bunurilor. Concomitent cu factura de livrare a bunului, cumparatorul primeste factura de regularizare a avansului (factura de stornare pe care nu o evidentiaza in jurnalul pentru cumparari deoarece, asa cum ati precizat si dvs., cumparatorul nu a exercitat dreptul de deducere la momentul platii avansului.

stingerea avansului achitat:

404 = 4093 3.000,00 lei
"Furnizori de "Avansuri acordate,,
imobilizari"

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Georgeta Serban Matei, consultant fiscal si expert contabil


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Regularizare facturi primite pentru avansuri achitate. Ce raspunde expertul contabil":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • AMEF: Retur marfa. Obligativitatea utilizarii bonurilor de retur
    • In general, anumite magazine utilizeaza tipizate bonuri de retur pentru schimbul de produse sau pentru returul produselor. In aceasta situatie, unul dintre specialistii nostri ne va explica daca este obligatorie utilizarea bonurilor de retur si care este cadrul legislativ care reglementeaza acest lucru. Un operator economic a apelat la sfatul specialistului, marturisind ca in cazul in care utilizarea acestor documente nu este impusa de lege, doreste sa renunte la intocmirea lor pentru a...» citeste mai departe aici

  • Presedintele CNIPMMR: Niciodata salariul minim nu s-a marit cu 2 luni inainte de finalul anului
    • Pentru ca Guvernul nu mai are bani, transferul responsabilitatii si al costurilor este trecut in contul mediului privat, printr-o decizie nemaintalnita: aceea de marire a salariului minim la final de an, sustine presedintele Consiliului National pentru Intreprinderi Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR), Florin Jianu. Intr-o declaratie oferita Agerpres, presedintele CNIPMMR a vorbit despre intentia Guvernului de a majora salariul minim inainte de inceputul anului viitor....» citeste mai departe aici

  • Ministrul Finantelor propune reducerea termenului de prescriptie a datoriilor fiscale la 2 ani!
    • Ministrul de Finante ia in calcul posibilitatea reducerii perioadei de prescriptie a datoriilor fiscale, Eugen Teodorovici anuntand ca va face o propunere astfel incat termenul sa scada de la 5 ani, la 2 ani. "ANAF avea multe alte lucruri de facut pana sa ajunga la acest tip de actiune. Ieri (vineri, n.r.) vorbeam cu vicepresedintele de la ANAF, care a pastorit aceasta situatie si care era convins de faptul ca este o masura foarte buna. Atunci mi-a venit si ideea de a propune o modificare...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Finantelor, despre posibila inghetare a salariilor: Este o varianta trimisa Comisiei Europene
    • Ministrul Finantelor a anuntat ca documentul prezentat de senatorul PNL, Florin Citu, privind o posibila inghetare a salariilor bugetare, este unul public trimis Comisiei Europene, si reprezinta un document de lucru. "Este un document trimis Comisiei Europene. Domnul senator n-a facut altceva decat sa preia un document public si sa-l puna pe pagina proprie de Facebook. Este un document de lucru, sa spunem asa, o posibila varianta trimisa Comisiei Europene, pentru ca acesta este modul in care...» citeste mai departe aici

  • Statul pune bani deoparte pentru copilul tau, in contul de economii in care pui si tu. Programul gROwth
    • Statul roman sprijina intiativa parintilor de a economisi bani pentru copiii lor, printr-o noua OUG pentru programul gROwth. Prin intermediul conturilor deschise la trezorerie, statul participa cu o cota parte la economiile parintilor pentru copiii lor. Aceste conturi nu pot fi accesate decat pana la implinirea varstei de 18 ani a copilului pe numele caruia s-a deschis contul respectiv, scrie e-juridic.ro. In acest fel, raportul va fi castig-castig: statul obtine un imprumut facil pe care il va...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016