Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cum tratam fiscal o achizitie bunuri pe teritoriul Romaniei de la furnizor stabilit pe teritoriul comunitar?

19-Dec-2014
1266
Cu ocazia implementarii unui ERP, a fost trimisa o factura cu data de 03.11.2013, reprezentand partial implementare servicii. Deoarece termenul de implementare nu s-a respectat, s-a hotarat rezilierea contractulului in data de 07.01.2014 printr-o notificare, nu inainte de a fi ceruta factura de storno, deoarece nu fusese achitata factura emisa initial.
Vom vedea cum se va proceda cu scoaterea din contabilitate a acestui furnizor tinand cont ca la momentul respectiv tva-ul aferent facturii a fost dedus.


Inregistrarea initiala a fost:

% 233(debit)= 401(credit)
4426(debit)
Legat de inventariere am o alta intrebare, daca la momentul inventarierii exista furnizori care au o vechime mai mare de 8 ani, se pot scoate din contabilitate?Au fost trimise extrase de cont, au fost verificati furnizorii respectivi pentru a se vedea daca sunt in faliment?

Suma TVA dedusa in baza facturii din data de 15.10.2013 se ajusteaza la deducere in baza facturii primite de la prestator, emisa in data de 07.01.2014. In situatia prezentata, atat la prestator cat si la beneficiar se considera ca a avut loc ajustarea bazei de impozitare a TVA in conformitate cu prevederile art. 138 "Ajustarea bazei de impozitare" lit. b) din Codul fiscal "Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii: ……. b) in cazul refuzurilor totale sau partiale privind cantitatea, calitatea ori preturile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum si in cazul desfiintarii totale ori partiale a contractului pentru livrarea sau prestarea in cauza ca urmare a unui acord scris intre parti sau ca urmare a unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile sau in urma unui arbitraj;". Avand factura de stornare emisa de furnizor ca document justificativ, aveti posibilitatea ca in anul 2014, la data emiterii facturii 07.01.2014 sa scoateti din evidenta operatiunea efectuata in anul 2013, prin inregistrarea contabila efectuata in negru, astfel:

401 = %
233
4426

Operatiunea se evidentiaza cu semnul minus in jurnalul pentru cumparari si se raporteaza, cu semnul minus, atat prin decontul de TVA cod 300, la randul 22, cat si prin declaratia cod 394. Daca operatiunea nu s-a raportat prin decontul de TVA aferent lunii ianuarie 2014 la data exigibilitatii TVA (data facturii emise de prestator), raportarea se poate efectua si prin decontul lunii noiembrie 2014, cu termen de transmitere cel mai tarziu in data de 22.12.2014. Valoarea operatiunii se raporteaza cu semnul minus la randul 30 "Regularizari taxa dedusa".

Spre deosebire de raportarea operatiunii prin decontul de TVA care se poate efectua si in luna noiembrie 2014, raportarea prin declaratia informativa cod 394 trebuie efectuata prin completarea si transmiterea unei noi declaratii cod 394 aferente lunii ianuarie 2014.

Referitor la inventariere, furnizorii al caror sold neachitat este mai vechi de 3 ani pot fi scosi din evidenta contabila deoarece se afla in perioada de prescriere. In acest context, trebuie retinut faptul ca inchiderea soldului creditor al contului de "furnizori" intrat in perioada de prescriere nu este operatiune impozabila din sfera de aplicare a TVA deoarece reprezinta doar o relatie de decontare intre doi parteneri de afaceri, fara a reprezenta in fapt o operatiune propriu-zisa de livrare de bunuri sau de prestare de servicii din sfera TVA, efectuata cu plata. Din acest motiv, la inchiderea soldurilor acestor conturi nu se colecteaza TVA, dar nici nu se ajusteaza suma TVA pentru care s-a exercitat dreptul de deducere la momentul achizitiei unui bun sau serviciu. Soldul creditor al furnizorilor scosi din evidenta se inregistreaza prin formula contabila:

401 = 758
"Furnizori" "Alte venituri din exploatare"

Sumele astfel inregistrate in creditul contului 758 reprezinta venit impozabil d.p.d.v. al impozitului pe profit sau al impozitului pe venit.

Documentul justificativ pentru efectuarea acestei operatiuni poate fi exact Procesul verbal de inventariere anuala prin care, comisia de inventariere, propune scoaterea acestora din evidenta contabila ca urmare a constatarii faptului ca termenul de 3 ani este prescris si furnizorii nu confirma soldul comunicat de societatea dvs.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cum tratam fiscal o achizitie bunuri pe teritoriul Romaniei de la furnizor stabilit pe teritoriul comunitar?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Parlamentul a adoptat MAJORAREA alocatiei pentru copii de la 84 de lei, la 150 de lei! Deficitul bugetar creste si el!
    • Vesti bune pentru parintii din Romania. Alocatiile copiilor cu varsta peste 2 ani (3 ani in cazul copiilor cu dizabilitati) ar putea fi majorate de la 84 de lei la 150, de la 1 martie, dupa ce amendamentul PNL a fost votat cu 123 de voturi pentru si 119 voturi impotriva. De asemenea, si alocatia copiilor de pana in 2/3 ani va fi majorata de la 200 de lei, la 300 de lei. Parlamentul intrunit, joi, pentru votarea pe articole a proiectul de buget, a adoptat un amendament al PNL care prevede...» citeste mai departe aici

  • Retragerea de la Pilonul II de Pensii: ASF a publicat modelul de cerere-cadru
    • Printre alte masuri fiscal-bugetare prevazute de OUG 114/2018 se numara si posibilitate ca persoanele care au contribuit Pilonul II de pensii sa isi poata retrage banii si sa ii transfere in fondul de pensii public administrat de stat. Si cum de la teorie la practica nu este decat un pas, acum Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) a facut acest pas, publicand un model de cerere prin care acest contribuabilii pot pune in practica aceasta cerere de retragerea de la Pilonul II de Pensii....» citeste mai departe aici

  • Bilant contabil 2018. ANAF a actualizat PDF-ul inteligent pentru raportarile anuale
    • Pe site-ul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) a fost actualizat PDF-ul inteligent – S1014 – S1015 – Situatii financiare la 31 decembrie 2018 in conformitate cu Reglementarile contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial, aprobate prin OMFP nr. 3103/2017, precum si cu OMFP nr. 10/03.01.2019. Entitati raportoare PJ fara scop patrimonial PJ fara scop patrimonial de utilitate publica Organizatii sindicale si patronale CAR unitati militare CAR salariati...» citeste mai departe aici

  • ONG - rectificativa la D101. Completarea corecta a Declaratiei
    • "Un ONG a facut rectificativa la D101 pentru anul 2017 in care a trecut doar cheltuieli/venituri neimpozabile, rezultand o pierdere de 30.000 lei. In anul 2018 a completat D101 la fel cu cheltuieli/venituri neimpozabile, rezultand o pierdere de 40.000 lei. S-a trecut pierderea rezultata in 2017 la randul 39 si matematic (-30.000-40.000=10.000) am ajuns la randul 40 cu -10.000 lei, iar in balanta pe contul 117 am 30.000 40.000=70.000 lei. Este corect?" Raspunsul specialistului Potrivit...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016