Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Declaratie VIES. Cum procedam in cazul achizitiei de bunuri?

17-Oct-2014
1490
In situatia urmatoare, societatea cu sediul fiscal in Romania achizitioneaza bunuri din Bulgaria, insa bunurile raman in Bulgaria in custodie pe baza procesului-verbal de custodie. Vom vedea, in aceasta situatie, cum trebuie declarata aceasta achizitie in Declaratia VIES.

Conform art.130^1 alin.(1) Cod fiscal, se considera achizitie intracomunitara de bunuri obtinerea dreptului de a dispune, ca si un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinatia indicata de cumparator, de catre furnizor, de catre cumparator sau de catre alta persoana, in contul furnizorului sau al cumparatorului, catre un alt stat membru, altul de cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.
 
Conform art.132^1 alin.(1) Cod fiscal, locul achizitiei intracomunitare de bunuri se considera a fi locul unde se gasesc bunurile in momentul in care se incheie expedierea sau transportul bunurilor.


In cazul de mai sus, o societate inregistrata in Romania achizitioneaza bunuri din Bulgaria.
Particularitatea cazului consta in faptul ca bunurile nu parasesc teritoriul bulgar, nefiind transportate pe teritoriul altui stat intracomunitar, ci raman in Bulgaria, in baza unui contract de custodie.

Nu se precizeaza daca s-a achitat un avans in scopul achizitiei bunurilor si nici daca exista un contract incheiat intre vanzator si comparator, altul decat cel de custodie, cu referire la termenul de transportare a acestora pe teritoriul romanesc.

Presupunand ca firma din Bulgaria este inregistrata cu un cod valid TVA, ca exista o factura de achizitie a bunurilor din Bulgaria, nu se indeplineste conditia esentiala cu privire la incadrarea operatiunii in categoria unei achizitii intracomunitare pentru firma din Romania, si anume ca la incheierea expedierii/transportului, bunurile sa se gaseasca pe teritoriul Romaniei.

Avand in vedere ca nu se indeplinesc conditiile prevazute la art.130^1 alin.(1) si art.132^1 alin.(1) Cod fiscal, cu privire la transportul bunurilor pe teritoriul Romaniei, aceasta operatiune nu poate fi asimilata unei achizitii intracomunitare pentru firma romaneasca, decat in momentul in care bunurile vor avea punct final de destinatie a incheierii transportului/expedierii pe teritoriul national.

Cat timp bunurile vor stationa pe teritoriul bulgar, in baza contractului de custodie, societatea romana nu va aplica taxarea inversa si nici nu va declara achizitia ca si o operatiune intracomunitara in Declaratia 300 si nici in Declaratia 390 (art.156^4 alin.(1) lit.d).

Acest lucru va putea fi posibil in momentul in care bunurile vor parasi Bulgaria si vor fi transportate cu destinatie finala Romania, avand documente doveditoare in acest sens :CMR, contract si factura transport.

In schimb, daca exista un avans achitat catre vanzatorul bulgar in baza unui contract de livrare a bunurilor catre firma romaneasca, cu clauza certa si fara echivoc care prevede ca locul de destinatie finala a bunurilor este Romania, atunci, valoarea platita ca si avans pentru achizitia intracomunitara va fi declarata si in Declaratia 300 si in Declaratia 390, conform art.132^1 alin.(3).


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Declaratie VIES. Cum procedam in cazul achizitiei de bunuri?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • MFP a publicat un nou Proiect pentru modificarea Nomenclatorului obligatiilor fiscale platite in contul unic
    • Pe site-ul Ministerului Finantelor Publice a fost pus in dezbatere publica, vineri, 14 decembrie, un Proiect de OPANAF pentru modificarea Nomenclatorului obligatiilor fiscale care se platesc in contul unic. Proiect pentru modificarea Ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 1612/2018 pentru aprobarea in temeiul dispozitiilor art. 11 alin. (3) din Hotararea Guvernului nr.520/2013 privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu...» citeste mai departe aici

  • Start-Up Nation 2018: Aplicatia pentru inscrierea in program poate fi testata
    • Aplicatia electronica a Programului Start-Up Nation-2018 poate fi testata incepand de vineri, 14 decembrie, timp de trei zile, se arata intr-un comunicat de presa remis de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat (MMACA). „Incepand de vineri, 14 decembrie 2018, ora 11.00, si pana duminica, 16 decembrie 2018, ora 20.00, planul de afaceri on-line, pregatit in vederea lansarii programului Start-up Nation, poate fi testat accesand link-ul TEST”, este precizat in...» citeste mai departe aici

  • Prime si cadouri de Craciun: Tratament fiscal
    • "Salariatilor li se pot acorda tichete cadou si bani pentru copiii lor in limita a 150 lei/persoana fara a li se aplica impozit si contributii?", intreaba unul dintre cititorii nostri. In cele ce urmeaza, unul dintre expertii nostri va raspunde acestei intrebari. Raspunsul specialistului Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile,...» citeste mai departe aici

  • Cresterea salariului minim de la 01 ianuarie 2019 - cum sunt afectate persoanele care obtin venituri non-salariale
    • In Monitorul Oficial nr. 1045 din 10 decembrie 2018 a fost publicata H.G. nr. 937/2018 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata. Potrivit acesteia, incepand cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabileste in bani, fara a include sporuri si alte adaosuri, la suma de 2.080 lei lunar, pentru un...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016