Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Tichete cadou primite de la un furnizor si acordate salariatilor. Ce inregistrari contabile facem?

14-Ian-2016
5894

In cazul urmator, societatea primeste de la un furnizor in scopul stimularii vanzarilor, in mod gratuit, tichete cadou avand denumirea unitatii furnizoare si emitente pe baza unui proces de predare-primire. Acestea se acorda salariatilor in luna decembrie. Vom vedea astfel cum se impoziteaza, ce inregistrari contabile se fac si daca trebuie sa fie incluse in limita de 2% la fondul de salarii.

La primirea acestor tichete, societatea dvs. inregistreaza venituri din primirea cu titlu gratuit a altor valori: 5328 = 7588 cu valoarea tichetelor cadou.

La distribuirea lor catre salariati inregistrati cheltuieli cu destocarea lor: 642 = 5328

Le adaugati pe stat ca si avantaje in natura acordate salariatilor si le impozitati la fel ca pe salarii.

Aceste tichete primite gratuit si acordate salariatilor nu se incadreaza la cheltuieli sociale, deoarece nu dvs. ati achizitionat aceste tichete cu scopul de a le oferi angajatilor. Le-ati distribuit gratuit bunuri din patrimoniul societatii (ati fi procedat la fel daca le ofereati obiecte de mobilier sau stocuri).

In cazul in care nu ati oferit alte cadouri de Sarbatori puteti cel mult sa considerati – daca valoarea tichetelor acordate este de maxim 150 de lei – ca salariatilor care au copii le-ati oferit tichetele drept cadou de Craciun pentru copii, caz in care pe acestea nu le veti impozita in niciun fel, ele incadrandu-se la art. 55, alin. (4), litera a) din Vechiul cod fiscal (aplicabil pana la 31 decembrie 2015).

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Tichete cadou primite de la un furnizor si acordate salariatilor. Ce inregistrari contabile facem?":
Rating:

Nota: 4.09 din 11 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016