Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

TVA respins la rambursare. Ce putem include in decontul de TVA?

16-Sep-2016
1478

In analiza de mai jos, avem ca subiect o societate comerciala rezidenta cu profil de activitate transporturi internationale de marfuri careia i se respinge la rambursare TVA aferent contractului de management pentu o perioada de 12 luni intrucat la momentul controlului fiscal societatea prestatoare nu poate prezenta anexe privind realizarea efectiva a serviciilor.

Ulterior se printeaza toata corespondenta purtata prin email privind modul de organizare a transportului, dovada prestarii efective a serviciului. Fata de cele de mai sus, vom vedea daca suma respinsa la rambursare poate fi preluata in decontul de TVA si solicitata la rambursare.

Potrivit art 303 alin (7) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal:

"Persoanele impozabile, inregistrate conform art. 316 , pot solicita rambursarea soldului sumei negative a taxei din perioada fiscala de raportare, prin bifarea casetei corespunzatoare din decontul de taxa din perioada fiscala de raportare, decontul fiind si cerere de rambursare, sau pot reporta soldul sumei negative in decontul perioadei fiscale urmatoare.

Daca persoana impozabila solicita rambursarea soldului sumei negative, acesta nu se reporteaza in perioada fiscala urmatoare. Nu poate fi solicitata rambursarea soldului sumei negative a taxei din perioada fiscala de raportare, mai mic de 5.000 lei inclusiv, acesta fiind reportat obligatoriu in decontul perioadei fiscale urmatoare".

Avand in vedere aceasta prevedere legala, suma solicitata la rambursare nu se poate prelua in decontul perioadei fiscale urmatoare. Aceasta suma a facut obiectul inspectiei fiscale si a fost respinsa de echipa de inspectie fiscale pentru motivele descrise de dumneavoastra.

Formula contabila de inregistrare a sumei neaprobate la rambursare:

6581 = 4424
"Despagubiri, amenzi si penalitati" "TVA de recuperat"

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Ionut Jinga - consultant fiscal


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "TVA respins la rambursare. Ce putem include in decontul de TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016