Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ajutoare acordate salariatilor. Care este tratamentul fiscal?

03-Apr-2018
4000

In analiza de mai jos, conform contractului colectiv, o societate acorda diverse ajutoare (nastere, casatorie, deces). Vom vedea daca acestea se impoziteaza.

Iata raspunsul specialistului!

Conform prevederilor art. 76 alin. (4) lit. a) si art. 142 lit. b) din Codul fiscal nu sunt venituri impozabile si nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale, ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Rezulta ca doua conditii se cer a fi indeplinite cumulativ pentru ca ajutoarele sa nu intre in baza de calcul al contributiilor sociale si al impozitului pe venit:

1. Ajutoarele sa faca parte dintre ajutoarele enumerate de Codul fiscal si anume:

a) Ajutoare pentru nastere;

b) Ajutoare pentru inmormantare;

c) Ajutoare pentru achizitionarea dispozitivelor medicale;

d) Ajutoare pentru boli grave sau incurabile.

e) Ajutoare pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale.

2. Ajutoarele sa fie acordate in conformitate cu clauzele contractului individual sau colectiv de munca.

Ajutoarele vor intra in baza de calcul al impozitului si al contributiilor sociale daca:

- nu sunt prevazute de contractul de munca;

- sunt acordate in alte conditii decat cele prevazute de contractul de munca;

- nu fac parte dintre ajutoarele mai sus enumerate.

In consecinta, dintre ajutoarele mentionate la inceput, doar ajutorul de inmormantare si cel nastere nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale si al impozitului pe venit daca sunt prevazute de contractul de munca si acordate conform contractului de munca.

Ajutorul de casatorie acordat in bani intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale.

Raspuns oferit pentru www.portalcodulfiscal.ro de Gabriela Dita, consilier juridic.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ajutoare acordate salariatilor. Care este tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 4.75 din 4 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016