Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cum vom trata fiscal costurile de formare profesionala?

07-Aug-2017
532

Ne propunem sa aducem mai multe clarificari privind impozitarea corecta a venitului realizat de nerezident din activitati de formare profesionala. Avem cazul concret in care angajatii societatii au participat la o scolarizare in alt stat UE, la o firma din cadrul grupului. 

Pe factura apar separat costuri cu cazarea si costuri pentru formare profesionala. Firma detine certificat de rezidenta de la firma straina. Vom vedea astfel daca pentru costurile de formare profesionala trebuie se retine impozit si cum se procedeaza corect.

Iata raspunsul specialistului:

In cazul in care venitul are natura unui serviciu prestat de catre un nerezident in afara teritoriului Romaniei venitul realizat nu va face obiectul impunerii in Romania in conditiile in care, potrivit art. 223 alin. (1) lit. k), doar serviciile prestate in Romania sunt impozabile in tara.

Avand in vedere descrierea prestatiei consideram ca aceasta nu poate fi inclusa in sfera redeventelor a caror definitie este cuprinsa la art. 7 pct. 36 alin. (1) din Codul fiscal (in special in ceea ce priveste notiunea de know-how definit la pct. 17 al aceluiasi articol ca fiind orice informatie cu privire la o experienta industriala, comerciala sau stiintifica care este necesara pentru fabricarea unui produs sau pentru aplicarea unui proces existent si a carei dezvaluire catre alte persoane nu este permisa fara autorizatia persoanei care a furnizat aceasta informatie; in masura in care provine din experienta, know-how-ul reprezinta ceea ce un producator nu poate sti din simpla examinare a produsului si din simpla cunoastere a progresului tehnicii), ci are natura unui serviciu care nu se presteaza pe teritoriul Romaniei.


In concluzie, avand in vedere cele de mai sus, venitul nefiind, in opinia noastra, impozabil in Romania, consideram ca societatea romana nu are obligatii de plata sau declarative ca urmare a operatiunii analizate, nefiind necesar nici certificatul de rezidenta fiscala al societatii straine deoarece venitul nefiind impozabil si in Romania nu se impune parcurgerea procedurii de evitare a dublei impuneri prevazute de Conventia dintre cele doua state.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Justinian Cucu - Jurist si expert in proceduri fiscale

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cum vom trata fiscal costurile de formare profesionala?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Transfer de active. Prevederile Codului Fiscal in aceasta situatie
    • Pentru ca subiectul transferului de active este unul de interes pentru cititorii Fiscalitatea.ro, astazi, unul dintre specialistii nostri va face o analiza la obiect pornind de la situatia unei firme platitoare de TVA cu asociat unic care vrea sa faca transferul de activitate la o firma platitoare de TVA. Se pot aplica in aceasta situatie prevederile art.127 alin. (7) din Codul fiscal, daca firma primitoare vrea sa-si continue activitatea, iar firma cedenta va fi lichidata? Cum se face...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016