Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

FNUASS restant. Ce demersuri efectuam?

05-Ian-2012
2626
Intrebare:

O persoana fizica si-a suspendat activitatea in anul 2010 (pe o perioada de 3 ani). In anul 2011 a primit de la Casa de Sanatate decizia de impunere privind contributia datorata la FNUASS. Pe aceasta decizie au fost calculate contributiile pe perioada 2006-2010, in suma de 8.000 lei. Persoana fizica a platit aceasta suma in luna decembrie 2011.

Cum se va deduce aceasta cheltuiala? Contributia fiind deductibila, ar fi trebuit persoana fizica sa plateasca mai putin in fiecare an cu titlu de impozit pe venit? S-ar fi micsorat baza de impunere in ceea ce priveste FNUASS daca ar fi fost platita aceasta contributie la timp? Considerandu-se ca persoana fizica ar trebui sa recupereze 16%+5,5% din aceasta suma platita la Casa de Sanatate, care vor fi demersurile in acest sens?



Raspuns:
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
Vezi detalii
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii


Potrivit art. 257 alin. (2) din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, contributia lunara a persoanei asigurate care desfasoara activitati independente se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra veniturilor impozabile care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar

Potrivit art. 7 si art 8 din OPCNAS 617/2007, persoanele care desfasoara activitati independente au obligatia de a vira trimestrial contributia aplicata asupra:

a) venitului net determinat ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile aferente realizarii venitului, conform prevederilor Codului fiscal , realizate de persoanele care desfasoara activitati independente ale caror venituri sunt determinate pe baza contabilitatii in partida simpla;
b) venitului net determinat ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile aferente realizarii venitului, determinate pe baza normelor de venit stabilite de Ministerul Economiei si Finantelor prin nomenclatorul activitatilor pentru care venitul se stabileste pe baza de norme de venit, in cazul persoanelor ale caror venituri sunt determinate pe baza de norme de venit.

Contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente vireaza trimestrial contributia calculata la venitul estimat, pana la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru. In cazul in care contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente, la finele anului, inregistreaza pierderi sau realizeaza venituri anuale sub nivelul a 12 salarii minime brute pe tara, contributia se calculeaza la nivelul unui salariu de baza minim brut pe tara pentru fiecare luna si se achita in termenul prevazut mai sus.

Diferentele ramase de achitat, calculate in raport cu decizia de impunere anuala, se platesc in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere, perioada pentru care nu se calculeaza si nu se datoreaza majorari de intarziere. La expirarea acestui termen, pentru sumele datorate si ramase neachitate se vor percepe majorari de intarziere conform procedurii instituite prin Codul de procedura fiscala.

Potrivit art. 48 alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare , venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art. 49 si 50.

Potrivit pct 37 din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul realizarii veniturilor pentru a putea fi deduse sunt:

a) sa fie efectuate in interesul direct al activitatii;
b) sa corespunda unor cheltuieli efective si sa fie justificate cu documente;
c) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite.

Avand in vedere aceste prevederi suma achitata de dvs pentru perioada 2006-2010 nu poate fi dedusa pentru aceasta perioada intrucat nu indeplineste conditia "sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite".
Contabilitatea de angajamente nu este aplicabila realizarii venitului si a efectuarii cheltuielilor de catre persoana fizica.

In concluzie nu se poate recalcula venitul net din perioada 2006-2010.

Acesta cheltuiala este deductibila pentru anul 2011, anul in care a fost platita, art 48 alin (5) lit. j ) din Codul fiscal coroborat cu prevederile pct. 38 din Normele de aplicare a Codului fiscal , cu conditia reactivarii activitatii in 2011, intrucat pe perioada suspendarii nu se inregistraza incasari sau plati.

Pe durata suspendarii, nicio forma de organizare comerciala nu poate avea activitate economica, nu poate obtine venituri si nu poate efectua plati.

Astfel pe perioada suspendarii aceasta cheltuiala este nedeductibila.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "FNUASS restant. Ce demersuri efectuam?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.