Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Putem plati salariile si in valuta? Raspunsul legii poate fi interpretat

03-Oct-2011
12651
Intrebare: O companie cu sediul in Romania, poate plati salariul lunar al unui angajat in valuta? Art. 166 alin (1) din Codul muncii prevede doar ca salariul se plateste in bani fara sa specifice in ce moneda.

De asemenea, conform art. 3 din Regulamentul nr. 4/2005 privind regimul valutar emis de Banca Nationala Romana platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti, care fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, se realizeaza numai in moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 "Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta", care se pot efectua si in valuta. Alin. (2) al aceluiasi articol prevede ca toate celelalte operatiuni intre rezidenti, care nu fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, pot fi efectuate in mod liber fie in moneda nationala (leu), fie in valuta.

Raspuns: Intr-adevar, art. 166 din Codul muncii nu stabileste moneda in care se face plata salariului.

Insa, in contractul individual de munca, salariul se inscrie in lei. Astfel, in modelul contractului individual de munca aprobat prin Ordinul MMSS 64/2003 se prevede la lit. J inscrierea salariul de baza lunar brut in lei.

De asemenea, in aplicatia informatica a registrului de evidenta a salariatilor, inscrierea salariului poate fi facuta numai in lei.

Avand in vedere aceste aspecte, consider ca salariile se stabilesc si se platesc in lei.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Putem plati salariile si in valuta? Raspunsul legii poate fi interpretat":
Rating:

Nota: 3.64 din 7 voturi
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

04-Oct-2011

Avand in vedere ca suntem clienti fideli si vechi, ne-ati putea facilita descarcarea raportului special, nu numai celor nou inscrisi.




Sfaturi de la experti

  • Coduri TVA SAF-T

    Intrebare: 310304 Livrare de bunuri pentru care locul livrarii este in afara Romaniei (in UE sau non-UE). 310325 Livrari de bunuri/prestari de servicii care nu sunt raportabile in decontul de TVA din Romania si care se raporteaza in decontul...
    vezi AICI raspunsul specialistilor <<

  • Servicii in curs de executie

    Intrebare: La final de luna cand ar trebui constituita nota contabila 332=712 cu venitul aferent costurilor efectuate, ar trebui sa avem vreun document doveditor privind stadiul lucrarilor confirmat (semnat) de beneficiar? Sau este suficient...
    vezi AICI raspunsul specialistilor <<



© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016