Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Servicii artistice prestate de o fundatie catre o firma straina. Ce obligatii declarative privind TVA-ul apar?

09-Iun-2014
2065
Analiza urmatoare are ca punct de plecare o fundatie, neplatitoare de TVA, care presteaza servicii artistice pentru o firma straina (membra UE). Avand in vedere ca serviciile artistice sunt scutite de TVA conform Legii 571/2003, art. 141 alin.1 lit.m), vom vedea care sunt obligatiile declarative ale fundatiei, cu precizarea ca ambele parti sunt inregistrate in Registrul Operatorilor Intracomunitari.

Potrivit art. 133 alin. 7 lit. b) din Codul fiscal pentru serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, stiinrifice, educarionale, de divertisment sau alte evenimente similare, cum ar fi targurile si expoziriile, precum si pentru serviciile auxiliare legate de acordarea acestui acces, prestate unei persoane impozabile locul prestarii se considera a fi locul in care evenimentele se desfasoara efectiv.

La pct. 15^1 alin. 4 lit. a si lit. b pct. 1 din Normele metodologice de aplicare se precizeaza ca acordarea accesului la astfel de evenimente include prestarea serviciilor ale caror caracteristici esenriale constau in garantarea dreptului de acces la un eveniment in schimbul unui bilet ori al unei plari, inclusiv sub forma unui abonament sau a unei cotizarii periodice.

Prin urmare, se poate aprecia ca serviciile artistice prestate firmei din Ungaria (persoana impozabila) intra sub incidenra prevederilor art. 133 alin. 7 lit. b din Codul fiscal.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Cartea verde a contabilitatii 2018 varianta tiparita


Grabiti-va sa intrati in posesia exemplarului dvs Este cea mai utila lucrare pentru contabili in 2018 Cartea Verde a Contabilitatii 2018 este considerata cea mai buna sursa de solutii pentru problemele fiscal-contabile generate de schimbarile legislative radicale din ultima perioada Fara niciun dubiu Noutatile editiei 2018 a Cartii Verzi a...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec

Conform pct. 13 alin. 1 ultimul alin. din Normele metodologice, daca serviciul intra sub incidenra excepriei de la art. 133 alin. 7 din Codul fiscal, atunci nu se mai aplica regula generala de la art. 133 alin. 2 din Codul fiscal, nefiind considerate prestari de servicii intracomunitare. Ca atare, pentru astfel de prestari de servicii, fundaria (persoana partial impozabila, pentru serviciile prestate contra cost/cu plata ce intra in sfera activitarilor economice) nu va depune declararia recapitulativa 390 VIES.

In plus, fundaria nici nu avea obligaria sa se inregistreze in registrul operatorilor intracomunitari intrucat aceasta obligarie intervine doar in cazul prestarilor de servicii intracomunitare pentru care se aplica regula generala de la art. 133 alin. 2 din Codul fiscal, dupa cum rezulta din prevederile art. 158^2 alin. 1 lit. c din Codul fiscal.

De asemenea, intrucat fundaria nu este inregistrata in scopuri de TVA (este neplatitoare de TVA), nu trebuie sa depuna nicio declararie pe linie de TVA, chiar si in situatia in care locul prestarii serviciilor este in Romania.

Numai in ipoteza in care serviciile artistice prestate firmei ungare n-ar avea drept caracteristica esenriala garantarea dreptului de acces la evenimentul artistic in schimbul unui bilet ori al unei plari s-ar aplica prevederile art. 133 alin. 2 din Codul fiscal pentru prestari de servicii intracomunitare. Deoarece serviciul beneficiaza de scutire de TVA, nu se declara in declararia recapitulativa 390 VIES conform pct. 137 alin. 7 prima teza din Normele metodologice.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Servicii artistice prestate de o fundatie catre o firma straina. Ce obligatii declarative privind TVA-ul apar?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Cum procedam la stornarea unor facturi din exercitii anterioare?
    • In randurile de mai jos, stabilim procedura pe care o urmam in cazul unui furnizor extern extracomunitar care vrea sa storneze cumulat facturi din 2007 pana in 2012. Vom vedea daca acest lucru este posibil si cum se vor inregistra aceste facturi in contabilitate in 2014. Daca motivul pentru care se doreste stornarea facturilor este unul valid si legal, atunci da, se pot storna mai multe facturi pe o singura factura in conditiile in care se fac referiri foarte clare la facturile care se...» citeste mai departe aici

  • Corectia erorilor din raportarea contabila semestriala
    • In materialul de astazi vom analiza situatia unei companii care se confrunta cu situatia urmatoare: in raportarilor semestriale la 30.06.2018, din greseala, au fot preluate eronat in F20 si F30 sumele din coloana 1 (din anul precedent), in sensul ca au fost preluate sumele din raportarea la 31.12.2017 si nu de la 30.06.2017. Care este procedura de corectie, daca exista? Ce se poate face in acest sens (adresa ANAF, prezentarea situatiei in notele explicative ale raportarilor viitoare etc.)? Iata...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016